Genel anestezi altında farkındalığı etkileyen faktörler nelerdir?
What are the factors that i̇nfluence awareness under general anesthesi̇a?
- Tez No: 523292
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TEZCAN KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmamızda, genel anestezi altında orta kulak cerrahisi gerçekleştirilecek hastalarda intraoperatif farkındalık düzeyine etki eden faktörleri araştırdık. Bunun yanında Modifiye Brice Ölçeği kullanarak yapılan postoperatif görüşme ile genel anestezi altında rüya görme ve rüya içeriği ile bilgiler elde etmeyi hedefledik. Bu çalışma Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde elektif koşullarda orta kulak cerrahisi geçirecek, bilgilendirilmiş onam formu ile rızası alınan, 18-70 yaş arası, ASA sınıfı I veya II olan 80 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalar rutin anestezi monitörizasyonuna ek olarak PSİ ile anestezi derinliği monitörizasyonu yapılarak, idame sürecinde PSİ değerleri 25-50 (cerrahi anestezi) olacak şekilde ve %1,5-2 konsantrasyonda sevofluran ile standart genel anestezi yönetimi sağlandı. Hastaların demografik verileri ve operasyon boyunca belirli aralıklarla PSİ değerleri kaydedildi. Gerekli derlenme sağlanıp servise devrin ardından postoperatif 4. saatte serviste yapılan görüşmede Modifiye Brice Ölçeği uygulanarak kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the factors affecting the level of intraoperative awareness in patients who underwent middle ear surgery under general anesthesia. Besides, we aimed to obtain information with dreaming and dream contents under general anesthesia with postoperative interview using Modified Brice Questionnaire. This study was carried out with 80 patients between the ages of 18-70, ASA class I or II who were admitted to the informed consent form at the Manisa Celal Bayar University Medical School Hospital under elective conditions for middle ear surgery. In addition to routine anesthesia monitoring, patients underwent anesthesia depth monitoring with PSI to provide standard general anesthesia management with sevoflurane at a concentration of 1.5-2% with PSI values of 25-50 (surgical anesthesia). Patient demographic data and PSI values were recorded at regular intervals throughout the operation. The necessary compilation was provided and the Modified Brice Questionnaire was applied to the interview done at the 4th postoperative hours after the patient was delivered to service.