İntihar iddiası bulunan 65 yaş üstü ölümler
Deaths over 65 years of alleged suicide
  1. Tez No: 523291
  2. Yazar: UFUK AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUNAY YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: İntihar, kişinin kendine yönelik en büyük şiddet eylemi olup, bireyin yaşam karşısında ölümü tercih ederek, hayatına istemli olarak son vermesidir. Yaşam dönemleri incelendiğinde, intiharın yoğunlaştığı evrelerden birisi de yaşlılık dönemi olup, tamamlanmış intiharların hızı yaş ile orantılı olarak artmaktadır. Çalışmamızda intihar iddiası bulunan yaşlı ölümleri incelenerek; olguların demografik özellikleri, otopsi bulguları, intihara iten sebepler, intiharların özellikleri hakkında veriler elde edilmesi, bölgemizin bulduğumuz veriler üzerindeki etkisi, elde edeceğimiz verilerin literatür verileri ile karşılaştırılması ve yaşlı intiharlarının önlenmesi için önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2008-2017 yılları arasındaki on yıllık dönemde, Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde otopsisi yapılmış, intihar iddiası bulunan 65 yaş ve üstü 447 olguya ait otopsi raporları ile olay yeri inceleme ve ölü muayene tutanakları geriye dönük olarak incelenerek; olguların yaş, cinsiyet gibi sosyodemografik verileri, intihar zamanı, intihar yöntemi, intihara sürükleyen sebepler, önceki intihar girişimleri, intihar notunun olup olmadığı gibi faktörler değerlendirilmiştir. Bulgular: Olgularımızın cinsiyet dağlımı %74.9'u erkek, %25.1'i kadın olarak bulunmuştur. İntihar yöntemlerine baktığımızda; ilk sırada ası gelirken (%49.7) bunu ateşli silah kullanımı (%19.5) ve kimyasal madde alımı (%15.2) takip etmiştir. Olguların intihar ettikleri mevsimlere göre dağılımları incelendiğinde; en sık ilkbahar (%28.2) ve yaz (%27.1), en az da sonbaharda (%21.5) intihar ettikleri görüldü. Olguların %32.9'unda intihar eylemine neden olacak herhangi bir olumsuz faktörün olmadığı yakınları tarafından ifade edilmiştir. İntihar nedeni olabilecek faktörlere baktığımızda ise; olguların %23.3'ünde fiziksel hastalık, %6.3'ünde bir yakınının ölümü, %6'sında ekonomik nedenler, %5.5'inde psikiyatrik bir hastalığın etkisi öne çıkan nedenler olarak tespit edilmiştir. Olguların %10.8'inde intihar notu mevcut olduğu saptandı. Olguların %7.6'sının daha önce intihara kalkıştığı, %12.1'inin intihar girişimi olmayıp son zamanlarda intihar düşüncelerinin mevcut olduğu saptanmıştır. Sonuç: Yaşlı bireylerle yaşayan, bakımını üstlenen ya da bakımına yardımcı olan kişilerin, yaşlı ve yaşlılık dönemi ile ilgili bilgilerinin artırılması, yaşlıyı intihara götüren sürecin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Yaşlıların hayattan keyif alacakları bir yaşlılık dönemi geçirmeleri konusunda ve yaşlı intiharlarında riskler ile önleme amacıyla yapılacaklar hakkında farkındalıklarının oluşması için devlet eliyle veya sivil toplum kuruluşları aracılığıyla, yakınında yaşlı birey olanlar başta olmak üzere tüm toplum bilgilendirilmeli, yaşlı bireylerin hayata bağlanmaları, yaşamaktan keyif almaları için yapılacaklar, yaşlıya ağır bir yük olan tıbbi durumlar ve ileri derecede olan yeti yitimleri durumlarında nasıl destek olunacağı, bir yakınının kaybı, yaşama isteğinin olmaması, hiç bir şeyden keyif almama, umutsuzluk gibi durumlarda profesyonel ruhsal destek alınmasının gerekliliği konularında eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Suicide is the biggest act of violence against a person who prefers death over life and ends their life voluntarily. Investigation of different age periods shows suicide incidents intensify in older ages and the rate of completed suicides increase with the increase of age. In our study we examined elderly death with suicidal claims to collect data such as demographical properties, autopsy results, the causes, and characteristics of suicides, to compare collected data with existing literature, to see the effect of our region on these data and to make suggestions to prevent elderly suicides. Materials and Methods: We examined crime scene, autopsy and postmortem examination reports of 447 cases with suicide claim who are 65 years old or older, and whose autopsies had been made in Institute of Forensic Medicine, Izmir Group Presidency Morgue Specialization Department over a 10-year period (2008-2017). We evaluated the sociodemographic data such as age, sex, and factors such as the time of suicide, the way of suicide, the reasons that lead to suicide, the previous suicide attempts and the presence of suicide note. Results: The gender distribution of the cases has been found as 74.9% male and 25.1% female. When we look at suicide methods, hanging is one of the most commonly used methods (49.7%) followed by usage of a firearm (19.7%) and intake of a chemical substance (15.2%). When we look at the seasonal distribution of the suicides, we observed suicides are most frequently occurred during spring (28.2%) and summer (27.1%), and less frequently observed during autumn (21.5%). In 32.9% of the cases, there were no negative factors causing suicide according to cases' relatives. When we look at the factors that may cause suicide, we determined 23.3% of the cases have physical diseases, 6.3% of the cases experienced the death of their close relatives, 6% of the cases committed suicide due to economic reason, 5.5% of the cases were affected by physiological diseases. 10.8% of the cases had suicide notes. Our findings show the 7.6% of the cases were attempted suicide before, and 12.1% cases had suicidal thoughts lately without a previous suicide attempt. Conclusion: Increasing the knowledge about being elder and old age for the ones who are living with or taking care of older adults can help us to understand the reasons which lead to elderly suicides. Governmental and non-governmental organizations should inform the society, especially the ones who are living with elders, about how an elder can enjoy their old ages and also create an awareness about the risk of elderly suicides and actions to be taken, also they should educate the society about actions to encourage elders to live and enjoy their lives, how to support them in case of medical situations and/or loss of certain abilities, which are big burden for elders, the necessity of heaving professional physiological support or help in case of loss of close relative and will to live and in case elders loose the joy of their life and become hopeless.