Hemiplejik serebral palsili çocuklarda dinamik yürüme indeksi'nin geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması
Investigation of validity and reliability of dynamic gait index in children with hemiplegic cerebral palsy
- Tez No: 523354
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME EVRİM KARADAĞ SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yetişkinler için hassas ve etkin bir denge değerlendirme aracı olan Dinamik Yürüme İndeksi'nin; kısa sürede uygulanabilir olması, basitliği ve idare kolaylığı gibi özellikleri açısından Hemiplejik Serebral Palsili çocuklardaki geçerliliği ve güvenilirliğini araştırmaktır. Çalışmaya 6-14 yaş arası, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) seviyesi I ve II olan 16 Hemiplejik Serebral Palsi (SP) tanılı çocuk ve yaşları eşleştirilmiş 16 sağlıklı çocuk dahil edildi. Yürüme ve denge; Dinamik Yürüme İndeksi (DYİ), Dört Adım Kare Testi (DAKT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ve Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the validity and reliability of Dynamic Gait Index -which is a sensitive and effective dynamic balance assessment tool for adults- with Hemiplegic Cerebral Palsy due to reasons such as being applicable in a short time, simplicity and ease of administration. 16 children aged 6-14 years with Hemiplegic Cerebral Palsy (CP) whose Gross Motor Function Classification System (GMFCS) levels were I and II and sixteen age-matched healthy children were included in this study. Gait and balance were evaluated with Dynamic Gait Index (DGI), Four Step Square Test (FSST), Timed Up and Go Test (TUG) and Pediatric Berg Balance Scale (PBS). There was a significant difference between the patient and the control group in favor of the control group also between the children with GMFCS level I and II in favor of level I in the comparison of results of the DGI and other balance tests. The test-retest (ICC=0.970 CI(0.915- 0.990)) and inter-rater (ICC=0.983 CI(0.882- 0.998)) reliability was found to be excellent.