Obsesif kompulsif bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin ebeveynlerinde başa çıkma tutumları ile ilişkili durumlar
Conditions related to coping strategi̇es of parents of children and adolescents with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 523358
  2. Yazar: GÜLŞAH BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KANDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Amaç: Bu çalışmada ebeveynlerin başa çıkma tutumları ve psikiyatrik semptomları ile OKB' li çocuk ve ergenlerdeki hastalık kliniği, semptom şiddeti, komorbid durumlar arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmanın örneklemi Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran, DSM-V tanı kriterlerine göre obsesif kompulsif bozukluk tanısı konulan, normal zeka düzeyine sahip 11-18 yaş grubundaki hastalardan çalışmaya katılmayı kabul eden, uygunluk ölçütlerini karşılayan 60 hasta ve bu hastaların çalışmaya katılamayı kabul eden 60 ebeveyninden (anne ya da baba) oluşmuştur. Kontrol grubu, tanı grubu ile yaş ve cinsiyet özellikleri eşleştirilmiş, organik hastalığı olmayan ve psikiyatrik muayenesi sonucunda mental retardasyon, otizm spektrum bozukluğu, bipolar bozukluk, şizofreni ve diğer psikotik bozukluk tanıları olmayan 60 olgu ve bu olguların 60 ebeveyninden (anne ya da baba) oluşmaktadır. Çalışmaya katılan hasta ve kontrol grubu, çalışmayı yürüten doktor tarafından doldurulan yarı yapılandırılmış görüşme formu ve çocuklar için yale brown obsesif kompulsif belirtiler ölçeği (CY-BOKÖ) ve kendilerinin doldurduğu (self-rating) çocuklar için anksiyete tarama ölçeği (ÇATÖ), çocuklar için depresyon envanteri (CDI), Stanford Binet/WİSC-R zeka testi ile değerlendirilmiştir. 60 hasta ve 60 kontrol grubunun ebeveynleri de (anne ya da baba) psikolojik belirti tarama listesi (SCL-90-R), başa çıkma tutumlarını değerlendirme ölçeği (COPE) ile ölçeklendirilmiştir. Ayrıca ebeveyn ve öğretmenlerinden yıkıcı davranım bozuklukları tarama ve değerlendirme ölçeği (TURGAY) doldurulması istenmiştir. İstatistiksel analizde; iki bağımsız grup arasındaki karşılaştırmalarda Mann-Whitney U Testi, değişkenler arasındaki ilişki değerlendirilmesinde Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to examine the relation between the coping strategies of parents and the psychiatric symptoms and patient clinic, symptom severity and comorbid conditions in children and adolescents with OCD. Method: 60 patients between 11 and 18 years of age who referred to Karadeniz Technical University Medical Faculty Child-Adolescent Mental Health and Diseases polyclinic, had normal intelligence level, fulfilled inclusion criteria, accepted to join the study and were diagnosed with obsessive compulsive disorder based on DSM-V diagnosis criteria and 60 parents (mother or father) of these patients accepting to join the study formed the sampling of the study. Control group included 60 cases who had age and gender characteristics matched wit h diagnosis group, didn't have any organic diseases, mental retardation, autism spectrum disorder, bipolar disorder, schizophrenia or other psychotic disorder diagnoses due to the psychiatric inspection and 60 parents (mother or father) of these cases. The patient and control groups included in the study were evaluated with semi-structured interview form filled by the doctor making the study and Yale Brown obsessive compulsive symptoms scale for children (CY-BOCS) and Screen for child anxiety related emotional disorders (SCARED), depression inventory for children (CDI) and Stanford Binet/WISC-R intelligence test. Parents (mother or father) of 60 patients and 60 individuals in the control group were scaled with psychological symptom scanning list (SCL-90-R) and the COPE. Also the parents and teachers were asked to fill in the Turgay DSM-IV based Child and Adolescent Behavior Disorders Screening and Rating Scale (TURGAY). For the statistical analysis, Mann-Whitney U Test was used for the comparison of two independent groups and Spearman Correlation Analysis was used for the evaluation of the relation between variables.