Mutlak tipte olmayan fark dizi uzayları üzerine
On some new difference sequence spaces of non-absolute type
- Tez No: 523357
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SARIGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hazırlık amacıyla giriş verilmiştir. İkinci bölümde diğer bölümlerde kullanılacak olan temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde Mursaleen ve Noman (2010)'ın mutlak tipte olmayan ve BK- uzayı olan 〖 c〗_0^λ (Δ) ve 〖 c〗^λ (Δ) dizi uzayları ifade edilerek bu uzayların sırasıyla c_0 ve c uzaylarına lineer izomorf olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda bu uzaylarla ilgili bazı kapsama bağıntıları ile bunların dualleri ve bazları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise c_0^λ (Δ) ve c^λ (Δ) uzaylarını içeren matris sınıfları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four sections. In the first chapter the introduction are stated for preparation. In the second chapter the basic definitions used in other chapters are given. In the third chapter by expressing the spaces 〖 c〗_0^λ (Δ) ve 〖 c〗^λ (Δ) of Mursaleen ve Noman (2010) which are the BK-spaces of non-absolute type, it is shown that these spaces are linearly isomorphic to the spaces c_0 ve c, respectively. Also, some inclusion relations about these spaces, their duals and bases are studied. In the fourth chapter some matrix classes concerning the spaces c_0^λ (Δ) and c^λ (Δ) are characterized.