Tekil lineer sistemler için geliştirilen bir transformasyonun yorumu üzerine
  1. Tez No: 5234
  2. Yazar: DURMUŞ HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP BÜYÜKKOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
-II- QZEI Bu tez çalışmasına. a, tez yönetmeni, hocam Doç. Dr. Edip Büyükkoca ta rafından ilk defa doktora çalışmasında temelleri atılan ve bilâhare müteaddit çalışmalarla geliştirilen ve kendi adına izafeten“S.B.K. Algoritması”ismini taşıyan algoritma ele alınıp, onun özel bir hali olan iki bilinmeyenli iki adet bağımsız lineer denklemden kurulu o lan sistemlerin incelenmesi yapılmış ve bu sistemler matematiksel- olarak analiz edilmiş sayrıca geometrik reprezantasyonu de aynı sakil de incelenerek matematiksel ifadeleri elde edilmiştir. Bu matematiksel etüdler esnasında, E, Büyükkoca* n±n doktora tezinde,:'-3“ numara ile numaralanmış olup ayrıca özel bir isim verilmemiş o- lan teorem temel çıkış noktasını oluşturmuş ve, bu tez çerçevesinde söz konusu bu çıkış noktasından» sekiz adet sonuç -teorem( : corollary ) üretilmiş olup, bunlara ”E. B.K. -D.H. SONUÇ -TEOREMLERİ (COROLLARY * LERİ ) » ismi, tez müellifi tarafından teklif. edilmektedir. Yapılan ba matematiksel analizlerin, al t-sis t emlerin oluşturulması nı ve çözümünü kolaylaştırarak, korelasyon katsayılarının yükseltilme sine katkısı olacağı inancındayım» D.H.
Özet (Çeviri)
-III- SUMMARY In this work, I studied on the“EeBiC Algorithm”which was first established by Dr.Bdip Büyükkoca,in his doctorate thesis and also developped by several additional studies again by himself ? I took a specif ical case of this algo rithm in hand and investigated it mathematically and al so I work on its geometrical representation. This speci- fical case is about a system which is combined of two ro ots. Finally, as the result,! produced eight corollaries which are sourced by a theorem of Dr.Büyükkoca which is not na med specially, only numbered as“the third theorem”in his doctorate thesis mentioned above, I. offer now to name the se corollaries“the E.B.K-D.H COROLLARIES”. I hope these mathematical analysis facilitate combining the sub-systems and increase the coefficient of correla- D-.H