Elektro-perokson hibrit prosesi ile fenol giderimi
Phenol removal with electro-peroxone hybrid procedure
- Tez No: 523422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENİS BÜLENT HEKİMBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, fenolün, yeni bir sistem olan Elektro-perokson (E-perokson) ile giderimi çalışılmıştır. Çalışmada, elektrooksidasyon, ozon ve E-perokson prosesleri olmak üzere, üç farklı prosesin fenol giderim konsantrasyonları karşılaştırılmıştır. İlk olarak fenolün giderimi üzerindeki etkisini anlamak üzere; akım, ozon dozu ve pH olarak, üç farklı parametre incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucu optimum şartlar elde edilerek, bir sonraki aşamada proseslerin H2O2, OH• radikali ve ozon üretim kapasiteleri karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. 0,1 A akım, 4 mg/L ozon dozu ve fenolün doğal pH 7,5 optimum şartlar olarak belirlenmiştir. Ozonlama ve E-perokson proseslerinde, ilk dakikalardan itibaren yüksek konsantrasyonda OH• radikal üretilirken, elektrooksidasyon prosesinde OH• radikal üretimi gerçekleşmemiştir. Elektrooksidasyon prosesinde fenol giderim hızı belirgin bir şekilde düşük iken, E-perokson prosesinde, fenolün tamamen giderimi sağlanmıştır. Fenol giderim oranı, ozonlama işleminde de yüksek miktarda meydana gelmiştir, fakat E-perokson prosesine göre daha yavaş gerçekleşmiştir. Fenol ve fenol yan ürünleri HPLC ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new system which is an Electro-peroxone has been studied for removal of phenol. Belong the study, As three different processes, Electrooxidation, ozone and E-peroxone process were compared about phenol removal concentrations. Firstly, to understand the effect on phenol removal; as current, ozone dose and pH, three different parameters were investigated. Experiments were carried out to obtain optimum conditions, at the next stage in processes H2O2, OH• radical and ozone production capacities were presented comparatively. 0,1 A current, 4 mgL-1 ozone dose and natural pH of phenol pH 7,5 were identified as optimum conditions. In Ozonation and E-peroxone processes, at high concentration from the first minute, while OH• radical was producing, there was not exist OH• radical production in Electrooxidation process. While the rate of phenol removal in the EOX process was significantly lower, in E-peroxone process, phenol was completely removed. Phenol removal rate was very high in the ozonation process as E-peroxone process. In addition, according to E-peroxone process, ozonation process was slower related to phenol removal. In addition, phenol and its by-products were identified by HPLC.