Adnan Menderes Üniversitesi'ne başvuran hastaların hepatit B virüs seroprevelansının ve bazı demografik özelliklerinin belirlenmesi
Determining the seroprevalance of hepatitis B virus and some demografic features of patients WHO were adjusted Adnan Menderes University
- Tez No: 523444
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HADİ YAŞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ'NE BAŞVURAN HASTALARIN HEPATİT B VİRÜS SEROPREVELANSININ VE BAZI DEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİN BELİRLENMESİ Amaç: Çalışmamızda HBsAg pozitif; inaktif taşıyıcı, kronik aktif hepatit ya da HBV 'ye bağlı karaciğer sirozu tanılı hastalarda HBeAg, anti-HBe,HBV-DNA ve Delta Antikor sıklığı ile bazı demografik özelliklerin belirlenmesi, bunların alkol ve sigara kullanımı ve bazı sistemik hastalıklarla(diabetes mellitus, kalp hastalıkları, hipertrigliseridemi, obezite) ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Bu çalışmaya Mayıs 2015-Mayıs 2017 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji/Hepatoloji polikliniklerine başvuran HBsAg pozitif; inaktif taşıyıcı (n=214), kronik aktif hepatit (n=254) ya da HBV 'ye bağlı karaciğer sirozu (n=135) tanısı almış toplam 603 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 49.1±14.7 (19-88) yıldı. Hastaların %42.5'i kadın, %57.5'i erkek idi. Bu hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak, seroprevalansı, demografik özellikleri, alkol, sigara kullanımı ve bazı sistemik hastalıklar ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular:Hastaların%35.5'i inaktif taşıyıcı, %42.1'i kronik aktif hepatit ve %22.4'ü siroz tanısı almıştı. Tüm bireylerin tanı anında %17.1'inde HBeAg, %82.8'inde Anti-HBe, %13.7'sinde Delta Antikor pozitif bulundu. Hastaların %4'ünde takipte anti-HBspozitifliği geliştiği saptandı.İnaktif HBsAg taşıyıcılarda yıllık anti-HBs serokonversiyon oranı %2.79 olarak saptandı. Bireylerin %36.2'sinde HBV-DNA değeri
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE SEROPREVALANCE OF HEPATITIS B VIRUS AND SOME DEMOGRAFIC FEATURES OF PATIENTS WHO WERE ADJUSTED ADNAN MENDERES UNIVERSITY Aim:In our study, it was aimed that frequency of HBeAg,anti-HBe, HBV-DNA and Delta Anticor; assign some demografic features, correlation of using cigarettes and alcohol and some systemic diseases like diabetes mellitus, hypertrigliceridemia, chronic hearth disease, obesity in patients with HBsAg positive, inactive carrier, chronic active hepatitis and liver cirrhosis which HBV cause. Method:In our study, 603 patients with HBsAg positive; inactive carrier (n=214), chronic active hepatitis (n=254) and liver cirrhosis which HBV cause (n=135) who were admitted to Adnan Menderes University Gastroenterology/Hepatology clinic between the dates of May 2015 and May 2017 were included. Average age was 49.1±14.7 (19-88). %42.5 of patients were females, %57.5 were males. Data was obtained retrospectively and it was studied that seroprevalance and relationship between demografic features, use of alcohol, smoking and some systemic disease. Results:%35,5 of patients was inactive carrier, %42.1 was chronic active hepatitis and %22.4 was liver cirrhosis. HBeAg in %17.1, Anti-HBe %82.8 and Delta Anticor in %13.7 of persons were positive.Anti-HBs positivity was detected in %4 of patients in clinical course.Seroconversion ratio of anti-HBs was found as %2.79 in inactive HBV carriers yearly. HBV-DNA level was under 2000 iu/ml in%36.2 of persons. HBeAg positivity ratio was in %0.5 in inactive carriers, %30 in cronic hepatitispatients and %19.3 in liver cirrhosis. Anti-HBe positivity ratio was in %98,1 in inactive carriers, %70.2 in cronic hepatitis patients and %82.1 in liver cirrhosis. Delta Anticor positivity ratio was in %7.1 in inactive carriers, %10.4 in cronic hepatitis patients and %25 in liver cirrhosis. HBV-DNA levels was under 2000iu/ml in all inactive carriers while above 2000 iu/ml in all liver cirrhosis patients and %98.4 of chronic hepatitis patients. Diabetes mellitus was seen higher in liver cirrhosis that statistically significant. %33.3 of all patients were alcohol drinker, cirrhosis was seen much more in heavy alcohol drinker. The rate of smokers was%40.8 when all the patients in our study were taken. This rate was%36.5 in chronic hepatitis patients and %46.6 in liver cirrhosis. Conclusion:Alcohol , DM and HBV serology is very important parameters while searching and followingHBsAg positive persons. Anti-HBe positivity ratio is %82,8 in HBsAg positive persons in our region. HBeAg positivity is evidently higher in chronic active hepatitis and cirrhosis patients. Advanced age, male gender, DM are independent risc factors for progressing to cirrhosis. Progressing cirrhosis from chronic active hepatits takes approximately ten years. So this parameters should be evaluated in the diagnosing and following of HBsAg positive persons.