Parkinson ilaçlarının kemometrik tayini
Chemometric determination of Parkinson's drug
  1. Tez No: 523447
  2. Yazar: ZİYA MERMERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ERTOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Levodopa ve Karbidopa içeren parkinson ilaçlarını analiz etmeye yönelik yapılan bu tez çalışmasında, Ultra-Viyole Görünür Bölge Spektroskopisi, kemometri yöntemi ile birlikte kullanılmıştır. Levodopa ve Karbidopa etken maddelerinin UV spektrumları alınarak, çalışma yapılabilecek saflıkta olduğu belirlenmiş ve analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yöntemimizde, levodopa ve karbidopa için yüzde (%) geri kazanım değerleri ortalama olarak gerek sentetik karışım için, gerekse ticari numune için bulunmuştur. Her bir yöntem içinde geri kazanımlar yüksek değerlerde bulunmuştur. Kullanılan PLS ve PCR kalibrasyon yöntemlerinden elde edilen sonuçlara ANOVA testi uygulanarak yöntemlerin doğruluğu test edilmiştir. Geliştirilen yöntemler, tekrarlanabilir, duyarlı ve doğru sonuç veren yöntemlerden biri olup levodopa ve karbidopa içeren ilaç numunelerinin analizinde önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study to analyze parkinson drugs containing levodopa and carbidopa, Ultra-Violet Visible Region Spectroscopy was used together with the chemometry method. By taking UV spectra of Levodopa and Carbidopa active materials, it was determined that the work can be done in purity and analysis studies were carried out. In our method, the percent (%) recovery values for levodopa and carbidopa were found for the synthetic mixture, as an average, for the commercial sample. Within each method, the recoveries were found at high values. The results obtained from the PLS and PCR calibration methods used were tested for the accuracy of the ANOVA test. The methods developed are reproducible, sensitive and accurate, and may be suggested in the analysis of drug samples containing levodopa and carbidopa.