Fibromiyalji 2013 alternatif tanı kriterlerinin geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability of fibromiyalgia 2013 alternative diagnostic criteria
  1. Tez No: 523463
  2. Yazar: FATİH NOYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR TAŞÇI BOZBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 3 aydan uzun süreli yaygın ağrısı olan hastalarda 2011 modifiye ACR ve 2013 alternatif tanı kriterlerinin test edilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle, bu kriterlerin FM tanısındaki duyarlılıkları ve özgüllükleri karşılaştırılacak ve sekonder fibromiyalji tanısındaki değerleri araştırılacaktır. Yöntem: 3 aydan uzun süredir devam eden yaygın ağrı nedeniyle başvuran toplam 280 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Bu kriterlere göre seçilen hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları ve kullandığı ilaçlar sorgulanarak kaydedildi. Tüm hastalardan ayrıntılı hikâye alınarak detaylı fizik muayeneleri yapıldı. Hastalar non-enflamatuvar ve enflamatuvar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların tümü ACR 1990, ACR 2011 modifiye kriterler ve 2013 alternatif tanı kriterleri kullanılarak değerlendirildi. Sonrasında hastalara Beck depresyon ölçeği (BDÖ) ve fibromiyalji etki anketi (FEA) uygulandı. Bulgular: Non-enflamatuvar grupta, ACR 2011 modifiye tanı kriterlerine göre 122 (%87,2) hasta FM tanısı almıştır. 2013 alternatif kriterlere göre ise 97 (%69,3) hastaya FM tanısı konuldu. Her iki kritere göre FM tanısı alanların sayısı 96 (%68,6) dır. ACR 2011 modifiye tanı kriterlerine göre FM tanısı konulan ancak 2013 alternatif kriterlere göre tanı alamayan hasta sayısı 26 (%18,6) dır. Sadece 1 (%0,7) hastaya 2013 alternatif kriterlere göre FM tanısı konulmuş ancak ACR 2011 modifiye tanı kriterlerine göre tanı konulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to test the ACR 2011 modified and 2013 alternative diagnostic criteria in patients with 3-month-long widespread pain. Thus, the sensitivity and specificity of these criteria with respect to FM will be compared and their value in relation to secondary fibromyalgia will be investigated. Materials and methods: A total of 280 female patients who were admitted due to chronic pain of 3 months long were included in the study. According to these criteria, the demographic characteristics of the selected patients, their additional diseases and the drugs they used were recorded by questioning. A detailed history was taken from all patients and detailed physical examinations were performed. The patients were divided into two groups, non-inflammatory and inflammatory groups. All the patients were evaluated using ACR 1990, ACR 2011 modified criteria and 2013 alternative diagnostic criteria. Behavioral Beck depression scale and fibromyalgia effect questionnaire were administered. Results: In non-inflammatory group, 122 (87.2%) patients were diagnosed as FM according to ACR 2011 modified diagnostic criteria. According to the alternative criteria, 97 (69.3%) patients were diagnosed as FM. According to ACR 2011 modified diagnostic criteria, the number of patients with FM diagnosis but not diagnosed according to 2013 alternative criteria was 26 (18.6%). Only 1 (0.7%) patient was diagnosed as FM according to 2013 alternative criteria, but no diagnosis was made according to ACR 2011 modified diagnostic criteria.