İntihar girişimi olan ve olmayan kendine zarar verme davranışı gösteren ergenlerde ve annelerinde psikiyatrik özellikler ve bağlanma biçimleri
Psychiatric features and attachment styles in mothers and adolescents having self injurious behaviors with or without suicide attempt
  1. Tez No: 523495
  2. Yazar: ESRA EREN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN KARAKOÇ DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş : İntiharlar ergen ölümlerinin en sık nedenlerinden birisidir ve intihar niyeti olsun/olmasın kendine zarar verme davranışı (KZVD) ergenlerde sık görülmektedir. Bu çalışmada intihar niyeti olup ya da olmadan kendine zarar verme davranışları olan ergenlerde ve annelerindeki psikiyatrik belirtiler ve bağlanma biçimleri değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine 2016 Haziran– 2017 Haziran tarihleri arasında başvuran 12-18 yaş aralığında intihar niyeti ve girişimi olup KZVD olan (n=30) (İG+KZVD), intihar niyeti ve girişimi olmadan KZVD olan (n=30) (KZVD) ve sağlıklı kontrol grubu (n=30) dahil edildi. Ergenlere Okul çağı çocukları için duygulanım bozuklukları ve şizofreni görüşme çizelgesi-şimdi ve yaşam boyu şekli (K-SADS) uygulandı. Ergenlere Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE), Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ), Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Beck umutsuzluk ölçeği (BUÖ), Ergen Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği (E-DYÖ), Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı ölçeği (SÖÖTÖ), İlişki Ölçekleri Anketi–Ergen (İÖA) ve annelerine ise Belirti Tarama Listesi (SCL-90 R), SÖÖTÖ, İÖA ve Atilla Turgay Yıkıcı davranım bozuklukları tarama ve değerlendirme ölçeği verildi. Sonuçlar SPSS 20.0 ile değerlendirildi. Bulgular: Tüm katılımcıların (n=90) yaş ortalaması 15,7±1,2 ve 71'i (%79) kız, 19'u (%21) erkektir. Kendine zarar veren ergenler eylemi daha çok dürtüsel bir şekilde yalnızken yapmıştır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) varlığı KZVD olan grupta İG+KZVD grubundan; İG+KZVD olan grupta ise davranım bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu ve depresyon tanıları KZVD olan gruptan fazladır (p0,005).
Özet (Çeviri)
Introduction: Suicide is the most common reasons for death in youth and self-injurious behaviors(SIB) with or without suicidal intent are common in adolescents. In this study, the aim was to determine the relationship between the psychiatric characteristics and attachment styles of adolescents who had shown self injurious behaviors with and without suicidal intentions. Method: Our study was conducted at the outpatient clinic of the Child and Adolescent Psychiatry Department in Adnan Menderes University in between June 2016 and June 2017. A total of 90 adolescents (12-18 years old) were divided into three groups: those who had SIB with suicide attempt (SIB+SA) (n=30), those who had SIB without suicide attempt (SIB) (n=30), and healthy controls(n=30). Assesment scales used for adolescents were Kiddie-Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for school age children-Present and Lifetime version (K-SADS), Inventory of Statements About Self-injury (ISAS), Self-report for Childhood Anxiety Related Disorders (SCARED), Children's Depression Inventory(CDI), Beck Hopelessness Scale (BHS), Adolescent Dissociative Experiences Scale (ADES), The State-Trait Anger Scale (TSTAS) and Adolescent Relationship Scale Questionnaire (A-RSQ). Symptom Distress Check List (SCL-90 R), Atilla Turgay Disruptive Behavioral Disorders Screening and Evaluation Scale, Relationship Scale Questionnaire and TSTAS were given to mothers. SPSS 20.0 was used for data analysis. Results: The mean age of all participants in the study (n = 90) was 15.7 ± 1.2 and 71 (79%) were female and 19 (21%) were male. Adolescents in SIB and SIB+SA group harmed themselves when they were alone and in a more impulsive way. Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is more in SIB group. The adolescents in the SIB+SA group were diagnosed with more depression, anxiety and behavioral disorders, had higher SCARED, CDI, BHS, and ADES scores, and had higher rates of alcohol, tobacco, and substance use than the other groups (p 0,005). Mothers in the SIB group were having more symptoms of 'obsessive compulsive', 'somatization', 'depression' and 'interpersonal sensitivity' than the other groups.