Işık kaynaklarının farklı kompozit rezinlerin bulk-fill kompozitle tamirinde bağlanma dayanımı üzerine etkisi
Effect of light sources on bond strength of different composite resins repaired with bulk-fill composite
  1. Tez No: 523496
  2. Yazar: VAHTİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN HÜRMÜZLÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızın amacı, aynı yüzey işlemleri uygulanmış kompozit restorasyonların yeni nesil bir kompozit olan bulk-fill kompozitle tamirinde farklı ışık cihazlarının kullanımının makaslama bağlanma dayanımına etkilerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Ayrıca örnekleri Taramalı Elektron Mikroskobu (Scanning Electron Mycroscope- SEM) ile değerlendirmektir. Çalışmamızda bir nanohibrit kompozit (Filtek Z550), bir nanoseramik kompozit (CeramX Spheretec One), bir ormoser esaslı kompozit (Admira), bir nanofil kompozit (Filtek Ultimate), bir Dupont® monomer esaslı nanohibrit kompozit (Kalore) ve bir bulk-fill kompozit (Filtek Bulk Fill Posterior Restorative) kullanılarak; bu kompozitler bulk-fill kompozit ile tamir edildi. Çalışmamız için 6 grupta her grupta 21 adet olacak şekilde üzerinde standart boyutlarda kaviteler bulunan toplam 126 adet akrilik blok hazırlandı. Daha sonra 6 farklı kompozitle kaviteler doldurularak LED ışık kaynağıyla (Elipar DeepCure-S) polimerize edildi. Hazırlanan örnekler termal siklus uygulaması sonrasında aynı yüzey işlemleri uygulanarak, asit etching ve adeziv uygulamasına tabi tutularak bulk-fill kompozit ile tamir edildi. Polimerizasyon işleminde her bir grup 3 alt gruba ayrılarak; bir halojen ışık cihazı (Hilux 250) ile 40 sn, iki farklı LED ışık kaynağı (Elipar Deepcure-S ve Valo) 20 sn süre ile kullanıldı. Tamir sonrası örnekler 37◦C distile suda 4 hafta bekletilerek, daha sonra makaslama bağlanma dayanımı testi için üniversal test cihazına konularak test işlemi gerçekleştirildi. Deney gruplarının bağlanma dayanımları MPa cinsinden ölçülerek kaydedildi. Makaslama testi uygulanan kırık örnekler 40X büyütmede stereomikroskop altında incelendi ve kopma tipleri belirlendi. Ayrıca her bir gruptaki örnekler SEM ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare the effects of the use of different light devices on the shear bond strength of composite restorations with the same surface treatments repaired with a new generation of composites bulk-fill. In addition, samples are evaluated with a scanning electron microscope (SEM). In our study; using a nanohybrid composite (Filtek Z550), a nanoceramic composite (CeramX Spheretec One), a ormocer based composite (Admira), a nanofil composite (Filtek Ultimate), a Dupont® monomer based nanohybrid composite (Kalore) and a bulk-fill composite (Filtek Bulk Fill Posterior Restorative); these composites were repaired with bulk-fill composite. For our study, a total of 126 acrylic blocks, each of which had a standard size of cavities, were prepared as 21 samples in 6 groups. Then, the cavities were filled with 6 different composites and polymerized with LED light source (Elipar DeepCure-S). The prepared samples were subjected to the same surface treatments after thermal cycling and were subjected to acid etching and adhesive application and repaired with bulk-fill composite. In the polymerization process, each group was divided into 3 subgroups and a halogen light device (Hilux 250) were used 40 seconds, two different LED light sources (Elipar Deepcure-S and Valo) were used for 20 seconds. After repairing processes, the specimens were stored in a 37 ° C distilled water for 4 weeks and then tested in a universal test device for shear bond strength test. The bonding strengths of the test groups were measured and recorded in MPa. The fracture specimens subjected to the shear test were examined under a stereomicroscope at 40X magnification and the type of fracture was determined. In addition, the samples in each group were examined by SEM.