Evre 3-4 kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda renal osteodistrofinin kardiyak etkileri
Cardiovasculary effects of renal osteodystrophy in patients with stage 3-4 chronic kidney disease
  1. Tez No: 523527
  2. Yazar: UMUT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Umut TÜRKMEN, Evre 3-4 Kronik Böbrek Yetmezliği Olan Hastalarda Renal Osteodistrofinin Kardiyak Etkileri, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2018 Giriş: Kronik böbrek hastalığında mikro ve makrovasküler komplikasyonlar gözlenmekte olup, hastalarda aynı zamanda kalsiyum metabolizmasında da bozulmalar oluşabilmektedir. Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda bütün ölümlerin yarısından fazlasında kardiyak patolojilerin sorumlu olduğu saptanmıştır. Kronik böbrek hastalığı olan hastalarda renal osteodistrofinin kardiyak fonksiyonları etkileyebileceği düşünülmüş ve bu durumun kardiyak etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne 2011-2017 yıllarında başvuran evre 3-4 kronik böbrek yetmezliği olan, 18 yaş üstü ve ekokardiyografi çekilen toplam 300 hasta alındı. Gerekli laboratuvar parametreleri olmayan, ekokardiyografi yapılmamış olan, gebe olan ve kronik karaciğer hastalığı olan hastalar çalışmaya alınmadı. CKD-EPI (Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration) formülüne göre eGFR değerleri hesaplandı. Hastalar ekokardiyografi bulguları ve serum parametreleri açısından değerlendirildi. Elde edilen veriler SPSS 19.0 yazılım paketi ile değerlendirildi ve istatistiksel analizlerde p değeri 0,05'in altındaki sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmada hastalar osteodistrofi durumuna göre iki gruba ayrıldı ve bu iki grup ekokardiyografik bulgular açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Umut TÜRKMEN, Cardiovasculary Effects of Renal Osteodystrophy in Patients with Stage 3-4 Chronic Kidney Disease, Zonguldak Bülent Ecevit University, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine Thesis, Zonguldak, 2018. Introduction: Microvascular and macrovascular complications can be seen in chronic kidney disease and patients can also have calcium metabolism disorders. More than half of the deaths in chronic kidney disease is caused by cardiac pathologies. Renal osteodystrophy is thought to affect cardiac function in patients with chronic kidney disease, so this study was planned to investigate this condition. Materials and Methods: 300 patients were admitted to study who applied Zonguldak Bülent Ecevit University, Faculty of Medicine in 2011-2017 years with stage 3-4 chronic kidney disease, over 18 years old and had an echocardiography. Patients who didn't have required laboratory parameters, who were pregnant and who had chronic liver disease were excluded. CKD-EPI (Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration) formula was used to determine eGFR value. Patients were evaluated for serum parameters and echocardiography findings. Achieved data were analyzed with SPSS 19.0 Software Package and p values under 0,05 were considered statistically significant in statistical analysis. Results: In the study, patients were divided into 2 groups for osteodystrophy condition and they were compared for echocardiographic findings.