Mechanical behavior and durability of confined and unconfined engineered cementitious composite exposed to chemical attack
Kimyasal atağa maruz kalmış sargılı ve sargısız tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerin mekanik davranışı ve durabilitesi
- Tez No: 523528
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EREN GÜLŞAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezde, tasarlanmış çimento esaslı kompozit numulerinin kimyasal ataklar altındaki mekanik performansları ve durabiliteleri araştırılmıştır. Kimyasal ataktan sonraki performansı araştırabilmek için sargılı ve sargısız çimento esaslı kompozit numuler üzerinde statik ve döngüsel yükleme testleri gerçekleştirilmiştir. Numulerin sargısını yapmak için karbon lif takviyeli ve bazalt lif takviyeli kumaşlar kullanılmıştır. Ayrıca, karbon/bazalt lif takviyeli polimer kumaşların bir rehabilitasyon tekniği olarak kimyasal çevrelere maruz kalmış çimento esaslı kompozit numunelerinde kullanımı çalışılmıştır. Sargısız çimento esaslı kompozit numuleri aynı zamanda referans numuleri olarak üretilmişlerdir ve bütün numuneler sürekli olarak kimyasal çözeltilerde bekletilmişlerdir. Numunelerin mekanik performansları ve durabiliteleri gözlemleme, ağırlık değişimi, statik ve döngüsel yükleme testleri, göçme türleri ve mikro ölçekli analiz vasıtaları ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar düşük kireçli uçucu külden üretilmiş çimento esaslı kompozit numunelerinin yüksek kireçli uçucu külden üretilenlerine göre kimyasal çevrelerde daha iyi performans sergilediğini göstermiştir. Ayrıca, çimento esaslı kompozitlerin karbon/bazalt lif takviyeli kumaşlarda sargılanması, bu numunelerin basınç mukavemetlerini, sünekliklerini ve durabilitelerini önemli derecede arttırmıştır. Her iki lif takviyeli polimer kumaş türü de kimyasal çevrelerde rehabilitasyon malzemesi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical performance and the durability of Engineered Cementitious Composites (ECC) specimens under chemical attacks were investigated. Static and cyclic loading tests were carried out for confined and unconfined ECC specimens in order to research the performance after chemical attack. Carbon fiber reinforced polymer (CFRP) and basalt fiber reinforced polymer (BFRP) fabrics were used to achieve the confinement of the specimens. In addition, the use of CFRP/BFRP fabrics as a rehabilitation technique was also studied for the specimens exposed to the chemical environments. Unconfined ECC specimens were also produced as a reference specimens and all specimens were continuously immersed in chemical solutions. The mechanical performance and the durability of specimens were evaluated by means of the visual inspection, weight change, static and cyclic loading tests, failure mode and microscale analysis by scanning electron microscopy (SEM). Results indicated that ECC specimens produced with low lime fly ash (LCFA) showed superior performance than the specimens produced with high lime fly ash (HCFA) in the chemical environments. In addition, confinement of ECC specimens with BFRP/CFRP fabrics significantly improved compressive strength, ductility, and durability of the specimens. Both fiber reinforced polymer (FRP) can be used as a rehabilitation material in the chemical environment.