Mechanıcal performance and durabılıty of confıned and unconfıned geopolymer concrete exposed to severe envıronments
Şiddetli çevrelere maruz kalmış sargılı ve sargısız geopolimer betonun mekani̇k performansı ve durabilitesi
  1. Tez No: 523529
  2. Yazar: RADHWAN HAJI ALI ALZEEBAREE
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ABDULKADİR ÇEVİK, Assist. Prof. Dr. MEHMET EREN GÜLŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma, kimyasal atağa maruz kalmış sargısız/sargılı sürdürülebilir geopolimer betonun mekanik özelliklerini ve durabilitesini sunmaktadır. Tezin amacını başarabilmek için statik ve döngüsel yükleme testleri gerçekleştirilmiştir. Geopolimer betonu üretmek için düşük kalsiyumlu uçucu kül (F sınıfı) sodyum silikat ve sodyum hidroksitin kombinasyonu vasıtası ile nano-silika ile birleştirilerek etkin hale getirilmiştir. Aynı zamanda kıyaslama amacı ile sargısız/sargılı klasik Portland çimentolu beton üretilmiştir. Sargılı geopolimer/Portland çimentolu beton numuneleri bazalt/karbon lif takviyeli polimer kumaşlar ile bir/üç katman olarak sargılanmışlardır. Sargı katmanlarının türü ve sayısının, sargılama ve test zamanlarıyla birlikte, sargılı geopolimer/Portland çimentolu betonun mekanik özellikleri ve durabilitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, sargısız/sargılı geopolimer beton numulerinin mikro yapısı Portland çimentolu betonun mikro yapısıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, bazalt/karbon lif katkılı kumaş ile sargılamanın kimyasal atağa maruz kalmış geopolimer betonun mukavemetini, sünekliğini ve durabilitesini arttırdığını göstermiştir. Karbon lif takviyeli kumaşlarla sargılanan geopolimer beton numunelerinin bazalt lif takviyeli kumaşlarda sargılanankilere göre daha sünek ve daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. Daha da ilerisi, sargısız/sargılı geopolimer beton numuneleri aynı uygulamalara maruz kalan sargısız/sargılı Portland çimentolu beton numunelerine göre daha dayanıklıdır.
Özet (Çeviri)
This study reports the mechanical properties and durability of unconfined/confined sustainable geopolymer concrete (GPC) exposed to chemical attack under static and cyclic loadings. A low calcium (Class F) fly ash incorporating nano-silica was activated by a combination of sodium silicate and sodium hydroxide solutions to make the GPC. Unconfined/confined ordinary Portland cement concrete (NC) counterparts were also made for comparison purposes. The confined GPC/NC specimens were wrapped by one/three layers of basalt/carbon fiber-reinforced polymers (BFRP/CFRP). Effects of type and number of wrapping layers, along with wrapping and testing ages on the mechanical properties and durability of confined GPC/NC were investigated. In addition, microstructure of the unconfined/confined GPC specimens was compared with that of the unconfined NC counterparts. The results showed confinement of the GPC with BFRP/CFRP fabrics enhanced the strength, ductility and durability of the GPC specimens exposed to chemical attack. The GPC specimens confined with CFRP fabric were found more ductile and durable than specimens confined by BFRP fabric. In addition, the GPC specimens confined with three layers of FRP fabrics were found more ductile and durable than that of the specimens confined with only one-layer. Further, the unconfined/confined GPC specimens were more durable than the corresponding unconfined/confined NC.