Yapısal atık yönetimi bağlamında yapı üretiminde malzeme seçimi kriterlerinin belirlenmesi
Determination of material selection criteria in building production in the context of C&D (construction and demolition) waste management
  1. Tez No: 523550
  2. Yazar: HALİDE BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde; sanayinin gelişimi, teknolojik yenilikler ve nüfus artışı ile birlikte yapı sektörü hızlı bir şekilde büyümektedir. Yapı sektörünün gelişimi malzemenin kullanım olanaklarını arttırmıştır. Yapı üretiminde malzemenin kullanım olanaklarının artması; doğal kaynakların kullanımı, enerjinin tüketimi ve yapısal atıkların oluşumu gibi olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Yapı üretiminde kullanılan malzemelerin miktarına bağlı olarak artan yapısal atıklar çevre için çok önemli bir sorun olmaktadır. Yapı üretim sisteminde yapı malzemeleri, çok çeşitli içerik ve özelliklere sahiptir. Yapı üretim sürecinde kullanılan malzemelerin değerlendirilmesi ve seçilmesi konusunda çeşitli kriterler göz önüne alınmaktadır. Yapı üretiminde malzeme seçim kriterlerinin yapısal atık yönetimi bağlamında belirlenmesi yapısal atık oluşumunun azaltılmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada; yapı üretiminde yapı malzemesi atık sorunu kapsamında değerlendirilmiş ve Türkiye'de yapısal atık sorunu ile ilgili yapılan çalışmalar irdelenmiştir. Yapı üretim aşamalarında malzemenin kullanım alanları tespit edilmiş ve yapı malzemesinin seçim durumu tablolar halinde anlatılmıştır. Çalışma kapsamında literatüre dayalı araştırma yapılarak yapı üretim sürecindeki malzeme seçim kriterleri belirlenmiştir. Belirlenen malzeme seçim kriterleri, yapısal atık yönetimi bağlamında yapı üretim aşamalarında tespit edilmiştir. Malzeme seçim kriterleri tablolar halinde değerlendirilmiş ve yapı üretimi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays; the building sector is growing rapidly with the development of the industry, technological innovations and population growth. The development of the building industry has increased the use possibilities of the material. Increased use of materials in building production has negative effects such as use of natural resources, energy consumption and C&D (Construction and Demolition) waste generation. Increasing C&D wastes due to the amount of materials used in building construction is a very important problem for the environment. The building materials in the building production system have a wide variety of components and properties. Various criteria are taken into account in the evaluation and selection of materials used in building production process. Determination of material selection criteria in the context of C&D waste management in building production will reduce C&D waste generation. In this study; building material has been evaluated under the waste problem and examined studies on the C&D waste problem in Turkey. The use of materials in building construction phases has been determined and the selection of the building material is described in tables. In the scope of the study, materials selection criteria in building construction phases have been determined by conducting literature based research. The determined material selection criteria have been examined in the building production stages in the context of C&D waste management. Material selection criteria has been evaluated in tables and it has been made suggestions for building production.