Mineral yağa daldırılmış mukavvalarda kısmi boşalmaların incelenmesi
Investigation of the partial discharge on pressboards immersed in mineral oil
  1. Tez No: 523551
  2. Yazar: FATİH ATALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKDEN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Teknolojinin her geçen gün geliştiği, bu gelişme doğrultusunda teknolojik materyaller ve ekipmanların da karmaşıklaştığı tabii bir durumdur. Bütün elektronik ve elektrik ekipmanlarının şu an ve müstakbelde birbirleriyle adeta bir örümcek ağının uzanan iplikleri gibi bağlı olduğu ve giderek bağlı olacağı aşikârdır. Özellikle nesnelerin interneti teknolojisinin geliştiği, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin arttığı bu çağda Endüstri 4.0 yeni teknoloji devrimi günden güne etki alanını ve oranını arttırmaktadır. Yeni çağı yakalayan, takip eden ve bu amaçla üretimlerini ve sanayisini bu intizamla şekillendiren milletler şüphe yok ki müreffeh istikbalde söz sahibi olacaklardır. Tüm bu gelişmelerin sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için en önemli faktör enerjidir. Teknoloji çağı sürekli ve kesintisiz enerji talep eden ve bu uğurda yenilikleri gözleyen bir çağdır. Elektrik enerjisinin sürekli, sürdürülebilir ve kaliteli olması için bu enerjinin iletim-dağıtım ekipmanlarının ve cihazlarının doğru çalışması gerekir. Güç trafoları iletim-dağıtım sistemlerinin akciğerleri niteliğinde işlev görürler. Bu elektrik makinesi kesintisiz çalışırsa diğer tüm sistemlere enerji akışı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir. Trafolarda meydana gelen arızalar enerji kesintilerine, finansal kayıplara ve en önemlisi mevcut çağı yakalayamama gibi bir geri dönülemez kayba yol açacaktır. Bu arızalar, trafonun yağ emdirilmiş mukavva yalıtkanında ve mineral yağında meydana gelir. Mukavva yalıtkanda meydana gelen arızalar elektriksel olarak kısmi boşalmalar ile meydana geldikten sonra tam bir bozulma olayı meydana gelir ve trafo iletim-dağıtım yapamayacak şekilde sistemlerde aksamalara neden olur. Bu nedenle trafo mukavva yalıtkanındaki kısmi boşalma mekanizmasını iyi incelemek ve bu süreçte vukuu bulan değişimleri gözlemlemek kati derecede mühimdir. Bu tez çalışmasında sürdürülebilir ve kesintisiz enerjiye menfi etkisi olan mukavva yalıtkanında kısmi boşalma fenomeni incelenecek ve çözüm önerileri sunulacaktır. Kısmi boşalma değişen manyetik alan ile izlenecek bu referans noktasının değişiminden hareketle malzemenin delinme süreci ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Concordantly development of technology as days pass, it can be easily seen that technological materials and equipments are complicated. It is obvious that all electronic and electrical equipments are now and then connected and increasingly connected to each other, just like the spun yarns of a spider web. Especially in this age when the internet of things has developed and the research and development activities are increasing, the industry's new technology revolution of 4.0 is increasing the day and day impact area. The nations that catch the new era, follow them and shape their production and industry for this purpose with this outcome will of course have a say in the prosperous future. The most important factor for all these developments to progress in a healthy condition and uneventfully is energy. The technology is an era that demands continuous and uninterrupted energy and follows innovations for this reason. In the case of continuous, sustainable and high quality electricity, the transmission and distribution equipment and equipment of this energy must operate correctly. Power transformers function like a lung of transmission-distribution systems. If this electric machine runs without interruption, energy flow to all other systems will be smooth. Transformers faults will lead to energy interruptions, financial loss and irreversible loss such as not being able to catch the present age. These faults occur in the oil-impregnated pressboard insulator and mineral oil. The full electrical discharge in the inne of the pressboard take place after the partial discharge occur and it induce setbacks that transformer can not do energy transmission and distrubiton. For this reason, it is very important to examine the partial discharge mechanism of transformer pressboard insulation and to observe the changes that occur in this process. In this thesis study, partial discharge phenomenon will be investigated in a pressboard insulator which is a aliasing for sustainable and uninterrupted energy and solution proposal will be presented. The PD will be observed with differential magnetic field in a gauss and by the help of this reference point the full discharge of the pressboard will have in hand.