Atık lastik esaslı geopolimer betondan üretilmiş yapısal elemanların deneysel ve analitik olarak incelenmesi
Experimental and analytical investigation of structural elements produced from waste tire based geopolymer concrete
  1. Tez No: 967227
  2. Yazar: FATİH SEZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN BİRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çimento üretiminde enerji tüketimi ve karbon salımı nedeniyle çevresel olumsuzluklar artmakta, bu durum alternatif yapı malzemelerine yönelimi teşvik etmektedir. Bu bağlamda, geopolimerler önemli bir alternatif sunmaktadır. Bu çalışmada tamamen atıklardan elde edilen bir geopolimer karışımın deneysel optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Karışımlarda endüstriyel atık olarak; lastik, mermer, beton ve taban külü kullanılmıştır. Doğal malzeme olarak ise pomza tercih edilmiştir. Deneysel çalışmalarda optimum dayanımlı, ısı verimli, sürdürülebilir ve tamamen atıkların geri dönüşümünden elde edilen bir geopolimer karışım hedeflenmiştir. Toplam 21 farklı karışım hazırlanarak basınç ve eğilme testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, 0.72 ton/m³ birim hacim ağırlığına, 0.47 W/mK ısı geçirgenlik katsayısına, 4.3 MPa basınç ve 0.93 MPa eğilme dayanımına sahip bir geopolimer elde edilmiştir. Elde edilen bu karışımdan üretilebilecek birim yapısal elemanların, dolgu duvarların inşasında kullanımı analitik olarak incelenmiştir. Analizlerde dolgu duvarlı çerçeve modelleri üzerinde statik itme analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile hafif, ısı yalıtımlı, sürdürülebilir ve tamamen atıklardan elde edilen inovatif bir yapı malzemesi geliştirilmiştir. Elde edilen geopolimer karışımın inşaat sektöründe tek başına veya diğer yapı malzemeleriyle birlikte kullanımı ele alınmıştır. Bu kapsamda ülkemizin sıfır atık vizyonuna, sektörel uygulamalara ve akademik literatüre katkı sağlanabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the high energy consumption and carbon emissions associated with cement production, environmental concerns have intensified, prompting a shift toward alternative construction materials. In this context, geopolymers offer a promising substitute. This study presents the experimental optimization of a geopolymer mixture composed entirely of waste-derived components. Industrial wastes such as rubber, marble, concrete debris, and bottom ash were utilized, alongside pumice as the sole natural material. The experimental program aimed to develop a geopolymer mixture that is mechanically robust, thermally efficient, sustainable, and entirely sourced from recycled waste. A total of 21 distinct mixtures were prepared and subjected to compressive and flexural strength tests. As a result, a geopolymer was obtained with a unit weight of 0.72 ton/m³, a thermal conductivity of 0.47 W/mK, a compressive strength of 4.3 MPa, and a flexural strength of 0.93 MPa. The potential application of structural units produced from this mixture in infill wall construction was analytically investigated. Static pushover analyses were conducted on frame models with infill walls to assess structural performance. This study successfully developed an innovative construction material that is lightweight, thermally insulating, sustainable, and entirely derived from waste. The feasibility of using the proposed geopolymer mixture either independently or in combination with conventional materials in the construction sector was evaluated. In this regard, the study aims to contribute to the national zero-waste vision, promote sectoral implementation, and enrich the academic literature on sustainable construction technologies.