Anadolu mandalarının beslenmesinde bypass yağ kullanımının performans, süt verimi ve bileşimine etkisinin belirlenmesi
Determining the effects of bypass fat supplementation on performance, milk yield and milk composition in Anatolian buffaloes
  1. Tez No: 501579
  2. Yazar: SEZER ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER KÜÇÜKERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Anadolu Mandalarının rasyonlarına katılan palm yağı kalsiyum sabunu (palm bypass yağı) ile hayvansal yağın yağ asitleri kalsiyum tuzunun (hayvansal bypass yağ), kuru madde tüketimi, yemden yararlanma oranı (yağa göre düzeltilmiş süt verimi, yağ ve proteine göre düzeltilmiş süt verimi, enerjiye göre düzeltilmiş süt verimi, yağsız kuru maddeye göre düzeltilmiş süt verimi ile hesaplanan), süt verimi (Yağa göre düzeltilmiş süt verimi, yağ ve proteine göre düzeltilmiş süt verimi, enerjiye göre düzeltilmiş süt verimi, yağsız kuru maddeye göre düzeltilmiş süt verimi), bazı süt bileşenleri (süt yağı ve yağ verimi, kuru madde, süt yağsız kuru maddesi ve verimi, süt proteini ve protein verimi, süt latozu ve laktoz verimi, enerji verimi) ve bazı süt parametreleri (pH, yoğunluk, donma noktası, sıcaklık, mineral madde, organik madde, süt üre azotu) üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, toplam 21 baş laktasyonun erken dönemindeki manda; süt verim ortalamaları, laktasyon süreleri, laktasyon sıraları, canlı ağırlıkları ve yaşları dikkate alınarak seçilmiş ve her biri 7 mandadan oluşan üç deneme grubuna ayrılmıştır. Deneme crossover deneme düzenine göre yapılmıştır. Her dönemde kontrol grubuna herhangi bir ilave yapılmamış, diğer gruplara ise günlük hayvan başına 250 g palm bypass yağı ve hayvansal bypass yağı rasyona ilave edilmiştir. Deneme 15 gün alıştırma, 5 gün süt örneği alma periyodu olmak üzere 3 dönem halinde toplam 60 gün sürmüştür. Denemenin sonucunda gruplar arasında kuru madde tüketimleri ve yemden yararlanma oranları bakımından istatistik anlamda önemli bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Gruplar arasında süt verimi ve düzeltilmiş süt verimleri bakımından istatistik bakımdan önemli bir fark gözlenmemiştir (P>0,05). Bunun yanında süt yağı, yağsız kuru madde, protein, laktoz ve verimleri ile süt enerji verimi bakımından da gruplar arasında istatistik açıdan önemli bir fark tespit edilmemiştir (P>0,05). Buna karşın hayvansal yağ ilave edilen grupta, kontrol grubu ve palm bypass yağı grubuna göre daha iyi yemden yararlanma oranı, daha yüksek süt verimi, süt yağı, süt proteini, laktozu elde edilmiştir. Deneme sonunda elde edilen süt pH'sı, sıcaklığı, yoğunluğu, donma noktası, mineral madde oranı, organik madde oranı ve süt üre azotu değerleri gruplar arasında istatistik olarak önemli bulunmamıştır (P>0,05). Sonuç olarak, manda rasyonlarına süt verimi ve bileşenlerini artırmak için hayvansal bypass yağ ve palm bypass yağının herhangi bir olumsuz etkisi olmadan günlük hayvan başına 250 g katılabileceği tespit edilmiştir. Bypass yağ kaynakları ilave edilen gruplar birbirine göre kıyaslandığında ise, hayvansal bypass yağların, performans ve süt bileşimi üzerine palm pypas yağına göre daha olumlu etkileri olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This trial was carried out to investigate the effect of supplementing calcium soap of palm fatty acids (palm bypass fat) and animal originated fats calcium soap of fatty acids (animal originated bypass fat) on dry matter intake, feed efficiency (calculated with %4 FCM, fat and protein corrected milk, ECM, solid not fat corrected milk), milk yield (%4 FCM, fat and protein corrected milk, ECM, solid not fat corrected milk), some milk components (milk fat and fat yield, dry matter, milk solid not fat and yield, milk protein and protein yield, milk lactose and lactose yield, milk energy yield), and some milk parameters (pH, density, freezing point, mineral matter, organik matter, MUN) of Anatolian buffaloes. A total of 21 early lactating buffaloes allocated three treatment groups according to average milk yield, lactation length, lactation number, live weight and age in this trial. Trial was conducted according to crossover design. No additives supplemented to control group in every period, beside this 250 g/head palm bypass fat and animal originated bypass fat was added to other groups daily ration. The trial lasted 60 days in total for 3 periods, and every period included 15 days of adaptation period, and 5 days of milk sampling. As a result of the trial, dry matter intake and feed efficiency were found statistically non-significant (P>0,05) among all groups. There was no significant difference (P>0,05) were observed among the groups. Beside this, milk fat, solid not fat, protein, lactose and yields as well as milk energy yield were found non-significant (P>0,05). But however, higher feed efficiency, milk yield, milk fat, protein and lactose were obtained by animal originated bypass fat supplemented group than palm bypass fat supplemented group and control group. Milk pH, temperature, density, freezing point, mineral matter ratio, organic matter ratio, and milk urea-nitrogen were also found statistically non-significant (P>0,05). As a result, it is determined that animal originated bypass fat and palm bypass fat may be added to buffalo rations 250 g/ day per head to raise the milk yield and components without any negative effect. When compare the groups of which bypass fat sources are added, it is concluded that animal originated bypass fat has more positive effects on performance, milk components, and parameters than palm bypass fat.