İşsizliğin etkileri ile başa çıkmada bireysel önlemler: Turizm sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
Individual efforts to cope with job loss: A research on tourism employees
  1. Tez No: 523573
  2. Yazar: ZEYNEP KARSAVURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER FERDA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı turizmde yaşanan krizle birlikte işini kaybeden turizm çalışanlarının işsizlik deneyimlerinin ve işsizlikle baş etmede bireysel önlemlerinin anlaşılmasıdır. Çalışma kapsamında birey için işin anlamı, işsizliğin etkileri ve işsizlikle baş etme yazını incelenmiş, işsizlikle baş etmek üzere başvurulan stratejiler ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır. İşsizliğin etkileri üzerine önemli bir yazın geliştiği halde işsizlikle baş etme yazınının katkıya açık durduğu görülmüştür. İşsizlik deneyimlerinin nasıl şekillendiği ve işsizlikle nasıl baş edildiği sorusundan hareketle hazırlanan bu tez çalışmasında nitel araştırma yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Veri setinin oluşturulmasında turizm sektöründe çalışırken işini kaybeden turizmcilerle yüz yüze görüşme yöntemine başvurulmuştur. Fenomenolojik desene uygun olarak tasarlanan araştırma verisi tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda işsizliğin süreç olarak ele alınması ve işsizliğin birey üzerindeki etkilerine ilişkin ulaşılan bulgular öncelikle sunulmuştur. İşsizlikle bireysel olarak baş etme sürecindeyse çözüm odaklı stratejiler (iş aramak, sektör değiştirmek, eğitim almak, taşınma planları yapmak) ve etki odaklı stratejiler (ekonomik önlemler almak, geçici işler yapmak, sosyal destek almak, boş zaman faaliyetleri gerçekleştirmek) olmak üzere iki ana temaya ulaşılmıştır. Araştırma bulgularının büyük ölçüde yazınla tutarlık gösterdiği görülmüş, bunun yanında işsizlikle baş etmede sektör değiştirmek ve geçici işler yapmak olmak üzere iki yeni strateji önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the tourism employees' unemployment process and coping with job loss during a crisis in tourism industry. Within the scope of current research, literature on the meaning of the work, the effects of unemployment on the individual and coping with job loss is discussed. The strategies for coping with the effects of unemployment are also reviewed in detail. While the effects of job loss and unemployment are widely discussed in the literature, there is paucity in the studies examining coping strategies. Qualitative research methods are employed to address the research questions for present dissertation study and the research technique of interviews were used in the data development process. Thematic analysis of qualitative data came from this phenomenological research presented rich findings about the unemployment experiences of tourism employees. First, stages of unemployment and the effects experienced by individuals are presented. Then the strategies of coping with job loss are discussed. According to research findings, two main strategies are used by unemployed tourism workers; problem focused strategies (job search activity, seeking training, seeking relocation, moving into a different sector) and symptom focused strategies (economic measures, temporary works, seeking social support, leisure time activities). While the study findings mostly consistent with literature, moving into a different sector and temporary works are proposed as two additional strategies for coping with unemployment.