Parion oda mezarları
Chamber tombs of Parion
  1. Tez No: 523572
  2. Yazar: SADIK SULAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüz Türkiye'sinde Çanakkale ili, Biga ilçesinin Kemer köyünde yer alan Parion Antik Kenti, antik çağ dünyasında Troas olarak isimlendirilen bölgede bulunan önemli bir liman kenti olmuştur. Kentte 2005 yılından itibaren günümüze kadar Tavşandere Nekropolü ve 2011 yılından itibaren Toprak Kuleler mevkinde yapılan kazı çalışmaları, Parion'un Arkaik Dönem'den itibaren Bizans Dönemi'ne kadar kesintisiz olarak yerleşim gördüğünü ortaya koyarak, bölgenin ölü gömme geleneklerine ve mezar tiplerine yenilerini eklemesi ile bilim dünyasına ışık tutmuştur. Roma Dönemi'nde kolonizasyon kenti unvanı verilen Parion'da siyasal, ekonomik ve sosyal yapılanmanın üst düzeye çıktığı ve bu etkinin, kentin kamusal yapıları dışında mezar tiplerinde de belirgin olarak görüldüğü tespit edilmiştir. Çalışmanın konusunu kentin farklı bölgelerine inşa edilen 7 adet taş örgü ve 2 adet kayaya oygu oda mezarın mimarisi; plan, kesit ve cephe çizimleri dâhilinde detaylı bir şekilde incelenerek tarihlendirilmiştir. Roma Dönemi'ne tarihlenen söz konusu oda mezarların içerisinde bulunan ölü hediyeleri; 22 adet pişmiş toprak eser, 6 adet cam eser, 5 adet metal eser, 11 adet sikke ve 4 adet takının dijital ortamda çizimleri yapılmış, katalog çalışmaları eşliğinde tanımlanarak değerlendirilmiştir. Antik dönemde ve günümüzde kaçak kazılara maruz kalan oda mezarlar içerisinde belli bir tabakaya kadar konteksti korunmuş olan OM 5 adlı oda mezarda görülen çoklu gömü uygulamasının tarih aralığı belirlenerek arkeolojik olarak irdelenmiştir. Roma Dönemi'nde kentin sosyal ve demografik durumunun belirlenmesinde önemli katkılar sağlayacağı düşünülen mezarda gömülen bireyler tek tek incelenerek yaş ve DNA analizleri ayrı ve kapsamlı bir bilimsel çalışma ile bilim dünyasına sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Ancient City of Parion, which is located in the Kemer village of Biga municipality of Çanakkale province in today's Turkey, which is an important port city in the area is known as Troas in antiquity. In the ancient city of Parion, the Tavşandere Necropolis has been excavated since 2005 and the Toprak Kuleler Necropolis has been excavated since 2011. Parion has been continuosly settled from the Archaic Period to the Byzantine Period which has been attested by the necropolis excavations. These studies sheds light to the scientific world by the information regarding burial customs and the addition of new tomb types throughout the previously mentioned ages. In Parion which is given the colonial status of colony with the Roman colonisation, political, economic and social structure has reached a peek in the Roman Imperial Period. This influence is witnessed by details shown in the grave types apparently as well as public structure. Subject of the study is the architecture of chamber tombs of which seven are masonry and the other two are rock-cut chamber; the graves have been studied in depth and dated with the related plan, cross-section and facade drawings being presented. The gifts found in the chamber tombs dating to the Roman Period have been processed in digital environment and defined in the context of catalog studies. These gifts consist of 26 pieces of terracota works, 7 pieces of glass ware, 5 pieces metal ware, 11 coins, 4 pieces of jewellery. Chamber tombs exposed to illegal excavations during antiquity and today. Among the chamber tombs OM 5, which has been preserved until a certain level in context, reveals multiple burial (desynchronized) application. The study of the tomb has been carried out by defining the date of the tomb and in archaeological manner. Individuals buried in this grave (OM 5) are thought to provide important contributions to the determination of the social and demographic situation of the city during the Roman Period by age and DNA analysis of each individual will be presented to the scientific world in another academic work.