Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açan temel etmenlerin feminist teorilerden hareketle çözümlenmesi
Resolved from feminist theories causing basic factors gender inequality
- Tez No: 523630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASSİYE AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, kültürel, liberal ve radikal feminizm teorisinde araştırmanın amacı, konusu, önemi ve araştırma yöntemine değinilmiştir. İkinci bölümünde, kuramsal ve kavramsal teori olarak feminizm incelenmiş, feminizmin eski çağlardan günümüzün modern dünyasına kadar ki tarihsel durumu irdelenmiştir. Feminizmin kavramsal olarak incelenmesi yapılmış türlerine değinilmiştir. Kültürel, liberal ve radikal feminizmin yedi ana bileşeniyle toplumsal eril yapıdaki toplumsal cinsiyet farklılıklarının belirlenmesine yol açacak etmenlere ulaşılmıştır. Ayrıca, ataerkil toplumsal yapı ve feminizm arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Dünya'daki ve Türkiye'deki feminist ve kadın hareketlerinin çalışmalarının toplumsal eril yapıyı nasıl etkilediği ve bu feminist teorilerin erkeğin egemen olduğu toplumsal yapıda neden tam olarak etkin olamadığı incelenmiştir. Feminist teorilerin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortaya çıkaracak etmenleri belirlemesi ve bu teorilerin eril yapıda neleri değiştirebileceğinin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, kültürel, liberal ve radikal feminizm teorisiyle oluşturulan kuramsal ve kavramsal çerçeveyle bu feminist teoriler ve toplumsal cinsiyet ilişkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the three- part study It has been mentioned the aim, theme importance of research and method of research in cultural, liberal and radical feminism theory. In the second part, Feminism has been examined as a theoretical and conceptual theory and the historical situation of feminism from the old ages to the modern world nowadays. It has been examined types of feminism and examined conceptually of feminism. It has been reached that will lead to factors determination of gender differences in the social masculine structure with seven main components of cultural, liberal and radical feminism (education, culture, marriage, violence, political participation, working life and freedom). Also, It was analyzed relation the between patriarchal social structure and feminism. It has been examined why it is not exactly active where man is dominant in the social structure these feminist theories and how it affects social masculine the studies of feminist and women's movements in the Turkey and the World. It has been made general assessment these theories what it could change in the masculine structure and to determine that will cause factors gender inequality the feminist theories. In the third part, it has been examined gender relationship and these feminist theories by frame the theoretical and conceptual formed with cultural, liberal and radical feminism theory.