Sağlık hizmetlerinin sunumundaki dönüşüm: Türkiye örneği
Health transformation: The case of Turkey
- Tez No: 523629
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, Finance, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezin amacı, neoliberal sağlık reformlarını değerlendirerek Türkiye'de 2003 yılından itibaren yürürlükte olan Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. 1980'lerden sonra ortaya çıkan neoliberal ekonomik politikaların kamu sağlık sektörüne yansıması sağlık sistemlerinin sunum, finansman ve organizasyonun değiştirilip dönüştürülmesi olmuştur. Sağlık sistemleri karşısında devletin, toplumun ve özel sektörün rolleri yeniden tanımlanmış ve neoliberal dönemin ruhuna uygun olarak sağlık hizmetleri ticarileştirilmek, özelleştirilmek ve metalaştırılmak istenmiştir. Bu bağlamda tez'de sağlık hizmetlerin kamusal niteliği ve sağlık hizmetlerinde kamusal sorumluluğun tarihsel arka planının çerçevesi çizilecektir. Daha sonra sağlık sistemlerinin kriziyle karakterize edilen ve çözüm önerisi olarak sunulan neoliberal sağlık reformlarının teorik arka planı açıklanacaktır. Sonrasında teorik arka planı açıklanan neoliberal sağlık reformları tartışılacaktır. Sağlıkta Dönüşüm Projesi neoliberal sağlık reformlarının Türk sağlık sistemine aynen uygulanmışı şeklinde gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda sağlık hizmetlerinin kamusal niteliği aşınmış; hizmet sunum, finansman ve örğütlenme yöntemleri neoliberal sağlık reformlarıyla dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the neoliberal health reforms and to show their relevance to Health Transformation Program of Turkey, which has been in force since 2003. The reflection of the neoliberal economic policies that emerged after the 1980s on the public health sector has led to the transformation and transformation of the presentation, financing and organization of health systems. In the face of health systems, the roles of the state, society and private sector have been redefined and health services have been desired to be commercialized, privatized and commodified in accordance with the spirit of the neoliberal era. In this context, the thesis will frame the historical background of the public nature of health services and the public responsibility for health services. The theoretical background of neoliberal health reforms characterized by the crisis of health systems and presented as a solution proposal will then be explained. Then the neoliberal health reforms, whose theoretical background is explained, will be discussed. The Health Transformation Program was carried out in the same way that neoliberal health reforms were applied to the Turkish health system. As a result, the public nature of health services has been eroded; service delivery, funding and advisory methods were transformed by neoliberal health reforms.