Kubad Abad Sarayı kazılarında bulunan çiviler
The nails of founded in Kubad Abad Palace excavations
  1. Tez No: 523636
  2. Yazar: GÖKHAN MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Konya Beyşehir'deki Kubad Abad Saray Külliyesi, Ortaçağ Türk dönemine ait kırk yılı aşkın süredir devam eden kazılardan biridir. Dünya çapında şöhrete sahip çinileriyle tanınan Kubad Abad Sarayının metal buluntuları çok zengin bir repertuara sahiptir. Bunlar içinde çiviler, sayıca en büyük grubu oluşturur. Çiviler, bağlantı aracı olarak mimaride, üst yapı kuruluşlarında, binicilikte, mobilyalarda, gemi inşasında ve onarımında, savaş aletlerinde olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılmıştır. Buna karşın Ortaçağ-Türk dönemine ait çivilerin niteliğine ve sınıflandırılmasına ilişkin herhangi bir çalışma gerçekleştirilmemiştir. Bu çalışmada, 1981'den beri devam eden kazılar sırasında ele geçen binlerce çivi arasından en iyi veriyi sağlayacak 277 örnek kronolojik, morfolojik, terminolojik ve tipolojik olarak incelenmiştir. Kubad Abad Sarayı'nda bulunan çiviler demirden, dövme tekniği ile üretilmiştir. Bunlar iki ana kısımdan oluşur. Birinci kısım, sivri uçlu gövde bölümünü ihtiva eden iğnedir. İğne bölümü dörtgen kesitli olarak dövülmüştür. Çivinin düzgün şekilde çakılabilmesine olanak sağlayan ve çekiç ile vurulan bölüm olan kabaralar ise genellikle dairesel ve dörtgen kesitlidir. Çiviler, kabara formu göz önüne alınarak iki ana tip altında incelenmiştir. Kültür tabakalarının geç dönemde yaygınlaşmış bir şekilde zirai faaliyetlerle tahrip edilmiş olması nedeniyle sadece buluntuların tarihi konusunda değil asli yeri hususunda da stratigrafi bizlere sağlıklı bilgiler sunmaz. Tarihlendirme konusunda tespitte bulunmamıza olanak sağlayan en önemli buluntular in-situ durumdaki çivilerdir. Bunlar çoğunlukla hatıl boşluklarında bulunmuş olup, kiremitler üzerinde de görülür. Çalışmamızda ele aldığımız çiviler Geç Helenistik, Roma, Bizans ve Eski Türk Dönemi kazılarında ele geçen örnekler ile biçim, form, teknik ve kullanım alanları göz önüne alınarak karşılaştırılmış, Kubad Abad Sarayı'nda görülmeyen ancak diğer Ortaçağ dönemi kazılarında karşılaşılan farklı tipler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kubad Abad palace complex is one of the medieval Turkish period excavations ongoing in Konya Beyşehir for more than forty years. The metal finds of the Kubadabad Palace, which is well-known for its world-famous tiles, has a rich repertoire. Among them, the nails constitute the largest group in the number. Nails have been used in many different areas such as architects, superstructures, riding, furniture, shipbuilding and repair, war devices. However, there is not any study on the quality and classification of the nails of the Middle Ages-Turkish period. In this study, from thousands of nails recovered during excavations since 1981, 277 samples that provide the best data have been analyzed chronologically, morphologically, terminologically and typologically. Nails of the Kubad Abad Palace are produced from iron with hammering technique. These are consist of two main parts. The first part is needle which constitute sharp-pointed forming the body portion. Needle is forged with a rectangular cross section. Nailhead which is the second part that hit with the hammer, allows the nail to be nailed properly. This parts usually circular and rectangular cross-sectioned. The nails have been classified under two main types, considering the form of the nailheads.The stratigraphy does not provide accurate information about original location or history of the finds, because of the fact that the cultural layers have been destroyed by the agricultural activities in the late period. In-situ nails are the most important finds that allows us to make dating. They are usually found in the beam cavities, as seen on the superstructure bricks.The nails which we have studied were compared with the samples obtained in the Late Hellenistic, Roman, Byzantine and Old Turkic excavations in terms of form, technique and usage areas. Different types have been identified encountered in other Medieval settlements of the excavations but has not found in Kubad Abad Palace.