Süleyman Demirel Üniversitesi fakültelerinde eğitim gören öğrencilerde psikolojik iyi oluş düzeyi ve etkileyen etmenler
The level of psychological well-being in students studying at the faculties of Süleyman Demirel University and the influencing factors
  1. Tez No: 523687
  2. Yazar: HACER DEVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NESİMİ KİŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı Süleyman Demirel Üniversitesi fakültelerinde eğitim gören 1.öğretim öğrencilerinin Çok Boyutlu Psikolojik İyi Oluş (ÇBPİO) düzeyini ve psikolojik iyi oluşu etkileyen faktörleri saptamaktır. Kesitsel analitik tipteki bu çalışmanın evrenini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Süleyman Demirel Üniversitesi fakültelerinde eğitim görmekte olan 1. öğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Örnek büyüklüğü; olayın ortalamasının değerlendirileceği ve evren sayısının bilindiği durumlarda kullanılan formül ile 224 olarak hesaplandı. Örnek seçim yöntemi olarak çok aşamalı küme örnekleme yöntemi kullanıldığından desen etkisi göz önüne alınarak örnek büyüklüğü 2 ile çarpıldı. Yanıt alamama oranı %20 olarak öngörülerek yanıt alamama için düzeltme formülü kullanılıp, örnek büyüklüğü 560 olarak hesaplandı. Araştırmanın bağımlı değişkenleri Psikolojik İyi Oluş (Esenlik) toplam ve alt ölçek (Kendini Kabullenme, İnsanlarla Olumlu İlişkiler, Yaşam Amacı, Çevresel Hakimiyet, Özerklik ve Kişisel Gelişim) puanları, bağımsız değişkenleri sosyodemografik ve çözüm odaklı düşünme ile ilgili özelliklerdi. Psikolojik İyi Oluş düzeyini belirlemek için Çok Boyutlu Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (ÇBPİO), çözüm odaklı düşünme düzeyini değerlendirmek amacıyla Çözüm Odaklı Envanter (ÇOE) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the multidimensional psychological well-being (CBPIO) level and the factors that affect psychological well-being of primary education students studying at the faculties of Süleyman Demirel University. The population of this cross-sectional analytical study consisted of the primary education students who were studying at the faculties of Suleyman Demirel University in 2017-2018 academic year. Sample size was calculated as 224 according to the formula which is used when the average of the event is evaluated and the number of the universe is known. Since the multi-stage cluster sampling method is used as the sample selection method; the sample size was multiplied by 2 considering the design effect. The response rate was predicted to be 20% and the sample size was calculated to be 560 using the correction formula for non-response. The dependent variables of the study include psychological well-being, total and subscale scores (Self-Acceptance, Positive Relations with Others, Purpose in Life, Environmental Mastery, Autonomy and Personal Growth) scores and independent variables were features related with sociodemographic and solution-focused thinking. Multidimensional Psychological Well-being Scale (MPWBS) was used to determine the level of psychological well-being and the Solution-Focused Inventory (SFI) was used to evaluate the level of solution-focused thinking.