Tekstil kimyasalları kullanılarak üretim yapılan işletmelerde İSG
Occupational health and safety in manufactured manufacturing by using textile chemicals
  1. Tez No: 523728
  2. Yazar: OKAN YAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanların yaşamları boyunca ortaya çıkan giyinme ihtiyaçlarının gereksinimi, tekstil sektöründe zamanla sürekli olarak bir bazı teknolojik yeniliklerin oluşması ile , yüksek üretimlerin oluşması , dolayısı ile rekabetin hızla artması anlamına gelmektedir. 1980'li senelerden sonra ortaya çıkan ekonomik yeniliklerle beraber , Ülkemizde ki tekstil sektörü hızlı bir şekilde küresel ve global tekstilin etkisi ve konfeksiyonların ürün oluşturma potansiyelinin önemli bir parçası olmuşlar ve bununla beraber üretim kapasiteleri önemli ölçüde de artmıştır. Tekstil sanayi aşırı rekabetin ve çalışma şartlarının getirmiş olduğu bir takım iş kazalarını ve meslek hastalıklarını ortaya çıkarmaktadır. Ülkemiz'de yıllık yaklaşık 70.000 iş kazası oluşmaktadır ve 1000 işçi oluşan bu iş kazalarında yaşamanı yitirmektedir. Sgk verilerini göre; 2012 senesinde ortaya çıkan 86.435 iş kazasının 4239' u, 2013 senesinde ortaya çıkan 65.452 iş kazasının 3641' i, 2014 senesinde ortaya çıkan 62.549 iş kazasının 3781' i tekstil sanayinde ortaya çıkan iş kazalarıdır. Tekstil sanayi Sgk tarafından belirlenen 81 sektör içerisinde , ortaya çıkan iş kazası sayısı ve de ölümlü iş kazası sayısı bakımından Metal-İnşaat-Madencilik faaliyetlerinde sonra 4. sırada bulunmaktadır. Bu yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere ülkemizde yaygın faaliyetlerden birisi olan tekstil sektörü iş sağlığı ve güvenliği bakımından son derece riskli sektör olduğundan , bu risklerin etkisin belirlemek amacıyla Tekstil Sektörlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Konu olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since human existence dressing ongoing needs of the textile industry in a number of breeds that are emerging every day technological innovations to achieve higher production rates and hence the competition is rapidly increasing. With the economic changes since the 1980s, the textile sector in Turkey is increasingly global textile and apparel production has become an important part of the network, and accordingly, production has increased dramatically. In the textile sector with intense competition also leads to occupational accidents and occupational diseases and the working environment. Occupational accidents occur every year in our country and 70,000 average of 1000 workers died in the accident. According to social security statistics; 86.435 of work-related accidents occurred in 2012, 4239 's 65.452 work accidents occurred in 2013, the 3641 's, 3781 click 62.549 of occupational accidents occurring in 2014 in the textile industry have occurred. Occupational accidents classified by sector, SSI textile sector 81 between the number of both positively in terms of the number of occupational accidents for both metal-Constructions-4 After in the mining industry. ranked. As can be understood from the above statistics, our country the textile sector, which is one of the most common sectors, a sector risk in terms of occupational health and safety, for the purpose of analysis of these risks in the textile industry was chosen as the subject of Occupational Health and Safety.