Cirsium aytatchii üzerinde fitokimyasal çalışmalar
Phytochemical studies on cirsium aytatchii
- Tez No: 523778
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Cirsium cinsi ülkemizde 3 seksiyona ait 66 tür ile temsil edilmektedir ve bu türlerden 30'u endemiktir. C. aytatchii H. Duman & R.R. Mill çok yıllık, endemik bir türdür . Günümüze kadar yapılan literatür taramalarında, Cirsium türlerinin antioksidan, antibakteriyal, antifungal ve sitotoksisite üzerine sınırlı sayıda bilimsel çalışmaların bulunduğu saptanmıştır. Günümüzde bitkisel droglara ilginin artması ve bu bitki droglarının ticari önemi düşünüldüğünde, C. aytachii'nin fitokimyasal içeriğinin belirlenmesinin kimya, eczacılık ve tıp bilimlerinde literatüre katkı sağlayacağı düşünülmüştür. C. aytachii üzerinde fitokimyasal çalışmalarda, bitki topraküstü kısımlarının metanol ekstresinden hareketle hazırlanan etil asetat altfraksiyonu üzerinde çeşitli kromatografik yöntemler kullanılarak CAE-1 kodlu bileşik saflaştırılmıştır. 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleri ile CAE-1'in yapısı flavon aglikonu yapısında olan luteolin olarak aydınlatılmıştır. Bitkinin metanol ekstresinin tirozinaz, asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz enzimleri üzerine etkileri araştırılarak, bu enzimler üzerinde inhibitör ya da aktivatör etki göstermediği saptanmıştır. Ayrıca, bitkinin metanol ekstresinin fenolik bileşiklerinin parmakizi analizi Yüksek Basınç Sıvı Kromatografisi (YBSK) yöntemi ile gerçekleştirilmiş ve parmakizi kromatogramı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cirsium in Turkey is represented by 66 species in 3 sections and 30 taxon of these species are endemic. Cirsium aytachii H. Duman & R.R. Mill is an endemic perennial species. Our studies on the literature to date revealed a limited number of studies of the antioxidant, antibacterial, antifungal and cytotoxic properties of Cirsium species. Because of the increasing interest in different natural drugs and their commercial importance, determination of the phytochemical content of Cirsium aytachii may make a significant contribution to chemistry, pharmacy, and medicine. In the phytochemical studies on C. aytatchii, CAE-1 was purified using several chromatographic techniques on the ethyl acetate subfraction obtained from methanolic extract of the aerial parts of the plant. The structure of CAE-1 was elucidated as luteolin belonging to flavon . The structure of the compound was elucidated using 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic methods. In addition, the methanolic extract of the plant was investigated in terms of the effects on tyrosinase, acetylcholinesterase, butyrylcholinesterase enzymes. It has been shown that methanolic extract has not any activity on tyrosinase, acetylcholinesterase, and butyrylcholinesterase enzymes. Fingerprint analysis and quantification of phenolic compounds of the methanolic extract of the plant was performed using High Performance Liquid Chromatography (HPLC). Fingerprint chromatogram of the methanolic extract has been obtained