Ürün yaşam döngüsü modelinin politik pazarlama kapsamında incelenmesi: ANAP örneği
A study of the product life-cycle model in the context of political marketing: The case of ANAP
  1. Tez No: 523779
  2. Yazar: MEHMET EMİN ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE AYBEN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Demokratik sistemlerle yönetilen ülkelerde seçmen tercihi, iktidarın tek kaynağıdır. İktidar olmak ya da seçimleri kazanmak için seçmenle ilişkilerin geliştirilmesi ve bu sayede seçmen desteğinin alınması gerekmektedir. Politik pazarlama, siyaset ve seçmen ilişkisini dinamik kılan, bununla birlikte marka sadakati ile oluşturulan dinamizmi seçmenle yakınlığa dönüştüren bir kavramdır. Kapsayıcı politik pazarlama, oluşturduğu geniş çerçeve ile işletme bilimi unsurlarını politik pazara adapte ederek daha geniş bir bakış açısıyla seçmen desteğinin alınabileceği gerçeğini göstermektedir. Çalışmada ortaya çıkan durum politik pazarlama uygulamalarıyla girilen seçimlerin başarıyla sonuçlanacağı gerçeğidir. Dolayısıyla çalışmanın amacı, iktidar olmak ve seçimi kazanmak için gereken politik pazarlama uygulamalarını ortaya koyarak hem iktidarın hem de partinin ya da adayın politik pazardaki yaşam süresini göstermektir. Çalışmada, politik pazar içerisinde siyasi markanın yeri ve önemi ortaya konulmakta, siyasi partilerin markalaşma yolunda attıkları ya da atması gereken adımlar ifade edilmektedir. Bunun için pazarlama fonksiyonları politik pazara uyarlanarak, siyasi partiler firmaların, lider-adaylar-parti programları ürünlerin, seçmenler ise tüketicilerin yerini almaktadır. Ardından siyasi partilerin politik pazarda uzun ömürlü ve etkili olabilmeleri için uyguladıkları pazarlama faaliyetlerinin ne denli katkı sağladığı, eldeki verilerin ışığında ürün yaşam eğrisi modeliyle gösterilmektedir. Tezin uygulama bölümünde, Anavatan Partisi'nin 1983-2002 yılları arasındaki uygulamalarının ANAP'ın ürün yaşam döngüsüne olan etkisi vaka analizi yöntemiyle gösterilerek, yıllar içerisinde yaşanan seçmen davranışındaki değişimin gerekçeleri politik pazarlama kapsamında değerlendirilmiş ve ürün yaşam döngüsündeki değişimler ortaya konulmuştur. Bununla beraber Türkiye'de ilk kez ortaya konulan bir modelle yapılmış olan bu çalışmanın literatürdeki boşluğu doldurarak politik pazarlama alanında çalışanlara, politik aktörlere ve Türk siyasal yaşamına katkı sunulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In those countries ruled by democracy, voter's choice is the only source of power. In order to be victorious or to govern, relations with the electorate need to be developed so as to get their support. Political marketing is a concept which energizes the relationship of marketing, politics and electorate and which transforms the dynamism created by the brand loyalty into an intimacy with voters at the same time. Comprehensive political marketing demonstrates the fact that the voters' support can be taken with a wider perspective by adapting the management scientific elements to the political scene. The situation that arises in the study is the reality that the elections entered through political marketing practices will be successful. Therefore, the aim of the study is to demonstrate the political marketing practices necessary to win the election and to become the ruler, showing us the political lifetime of both the political party and the candidate in the political market. In the study, the place and importance of political brands in the political market are put forward, and the steps that political parties take or should take in the way of branding are expressed. For this, the marketing functions are adapted to political parties so that political parties take the place of companies, leader-nominees-party programs of the products, and voters of consumers. Then, the degree to which the political parties contribute to the political campaign to be long-lasting and effective is shown via the product life cycle model in the light of the available data. In the application part of this thesis, the effect of the Motherland Party's implementation between 1983-2002 on the product life cycle of ANAP was demonstrated by case analysis and the reasons for the change in electorate behavior over the years were evaluated within the context of political marketing and the changes in product life cycle were revealed. Moreover, the study which was carried out with a model laid out for the first time in Turkey is expexcted to contribute to those who work in the area of marketing, to political actors, an to thw Turkish political life in general by filling in the gap in the literature.