Metabolik sendromlu hastalarda postprandiyal lipemi ile eritrosit membran kolesterol düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between postprandial lipemia and erythrocyte membrane cholesterol level in patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 523781
  2. Yazar: TUĞBA MAZLUM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ÖREM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Postprandiyal lipemi kavramı yağlı bir öğün sonrasında lipidlerin sindirim ve emilim süreçlerini içeren dönemde meydana gelen metabolik olayları tanımlamaktadır. Postprandiyal dönemde artan aterojenik lipoproteinler ateroskleroz gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Eritrosit membranında bulunan serbest kolesterolün aterosklerotik plak gelişiminde ve plağın stabilitesi üzerinde önemli etkileri olduğu düşünülmektedir. Metabolik sendrom (MetS), klinik olarak artmış plazma açlık trigliserid (TG) ve glukoz, azalmış yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesteol (HDL - K) seviyeleri, hipertansiyon ve abdominal obezite ile karakterizedir. Postprandiyal hiperlipidemi ve eritrosit membran kolesterol (EMK) içeriğinin kardiyovasküler hastalıklar (KVH) ile ilişkisini gösteren literatür çalışmaları mevcuttur. Ancak, MetS'li bireylerde postprandiyal lipemi ile EMK içeriği arasındaki ilişki birarada değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada, MetS'li bireylerde postprandiyal lipemi ile EMK düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanlandı. Çalışma grubu, yaşları 25 ile 68 arasında değişen 27 sağlıklı ve 48 MetS'li toplam 75 erkek bireyle oluşturuldu. Bu bireylere oral trigliserid tolerans testi (OTTT) uygulandı ve bireylerin açlık ve OTTT sonrası 4. saatteki TG seviyeleri kullanılarak Eğri Altındaki Alan (EAA) değerleri hesaplandı. OTTT cevabı belirlenen iki grubun antropometrik, lipid ve EMK değerleri karşılaştırıldı. MetS'li bireylerde sağlıklı bireylere göre; TK, TG, EAA, LDL - K ve EMK değerleri istatistiksel olarak anlamlı yüksekken, HDL - K değeri istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p< 0.05). Sonuç olarak, postprandiyal lipeminin MetS'li bireylerde ateroskleroz riski açısından etkisi incelenerek, artan EMK düzeylerinin aterosklerotik yönden bağımsız bir risk faktörü olarak değerlendirebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A series of the metabolic events that occur following the digestion and absorption of lipids after a fatty meal has been defined as postprandial lipemia. Increased atherogenic lipoproteins play an important role in the development of atherosclerosis in the postprandial period. Free cholesterol in the erythrocyte membrane is thought to affect atherosclerotic plaque development and stability. Metabolic syndrome (MetS) is clinically characterized by high plasma fasting triglyceride (TG), glucose, low high density lipoprotein cholesterol (HDL - C) levels, hypertension and abdominal obesity. Literature studies showed that the relationship between of postprandial hyperlipidemia and erythrocyte membrane cholesterol (EMC) content to cardiovascular disease (CVD). However, the relationship between postprandial lipemia and EMC content has not been evaluated in individuals with MetS. This study was aimed to investigate the relationship between EMC and postprandial lipemia in individuals with MetS. In study group were included 27 healthy and 48 MetS subjects (male age range of 25 - 68 years, total 75). Oral triglyceride tolerance test (OTTT) were applied them and area under curves (AUC) were calculated by using TG levels at the fasting state and at 4th hours after OTTT. The anthropometric, lipid and EMC values of the two groups were compared in the OTTT response. TC, TG, AUC, LDL - C and EMC values of subjects with MetS were significantly higher than of subjects with healthy, while HDL - C value was significantly lower (p< 0.05). In conclusion, the effect of postprandial lipemia was investigated on the risk for atherosclerosis in individuals with MetS, may be considered as an independent risk factor for atherosclerotic disease by increasing EMC levels.