Johann Sebastian Bach'ın 1. Solo Sonatının dönemsel, yapısal ve teknik açıdan incelenmesi
Analysis of the solo Sonata no.1 by Johann Sebastian Bach in terms of periodic, structural and technical
  1. Tez No: 523782
  2. Yazar: CEREN GÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELEK GÖKÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, kaynaklar esas alınarak keman repertuvarının en seçkin eserlerinden biri olan Johann Sebastian Bach'ın BWV 1001 1 numaralı Keman için Solo Sonatı'nı incelemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Barok dönemin genel özellikleri, dönemi etkileyen bestecileri ve dönemin müziğe kattığı yeniliklerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde eserin bestecisi olan Johann Sebastian Bach'ın hayatı incelenmiş, yaşadığı hayatın ve aldığı eğitimlerin müziğe olan katkılarından ve eserlerini yaratma süreçlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise genel olarak bestecinin solo keman için yazdığı sonat ve partitalardan bahsedilmiş ve son olarak eserin her bölümünün dönemsel, teknik ve yapısal olarak örneklerle incelenmesini içermektedir. Bu çalışma ile keman repertuvarının vazgeçilmezi olan ve her kemancının repertuvarına alması gereken bu eserin önemi vurgulanmıştır. Eseri çalışacak ve çalışmakta olanların eser hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olması ve yorumlarına katkı sunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines one of the most outstanding works of the violin repertoire of Johann Sebastian Bach's BWV 1001 Sonata No.1 for violin solo on the basis of resources. In the first part of the study, the general characteristics of the Baroque period, the composers affecting that period and the innovations that had been provided to music of that period were mentioned. In the second part of the study, the life of Johann Sebastian Bach, the composer, was examined and his music contributions that he got from his life and his education and the process of creating his works were mentioned. In the third part, the sonatas and partitas written for his solo violin were mentioned in general and finally, this part includes the examination of each part of the work with samples as periodic, techinal and structral. With this study, the importance of this work which is indispensable of violin repertoire and should be taken to every violinists repertoire was emphasized. It was aimed that the ones who are examining ora re going to examine the work should get more information and contribute to their interpretations.