Effectiveness of unconventional monetary policy at the zero lower bound: Evidence from Japan
Sıfır alt sınırında konvansiyonel olmayan para politikalarının etkinliği: Japonya örneği
- Tez No: 523797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KISACIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada sıfır alt sınırında konvansiyonel olmayan para politikası üzerine, Japonya verisi kullanılarak yeni bulgular sunulmuştur. Avrupa ve ABD'de son finansal krizi takip eden olağan dışı seviyelerde düşük enflasyon ve sıfıra yakın faiz oranları, konvansiyonel olmayan para politikası araştırmalarına ilgiyi arttırmıştır. Son yirmi yıldan uzun süredir sıfıra yakın kalan kısa vadeli faiz oranları Japonya örneğini bu konuda eşsiz bir araştırma laboratuvarı haline getirmektedir. Bu çalışmayla para politikasının, Japonya'da kısa süreli faizler sıfırda kısıtlı kalmış olmasına rağmen, finansal varlıkların fiyatlamasına etkisini merkez bankası iletişimleri yoluyla sürdürdüğü gösterilmiştir. Bu çalışma daha önce ABD ve Avrupa örnekleri üzerine yapılmış araştırmaları birleştirici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis I provide new evidence on unconventional monetary policy at the zero lower bound using Japanese data. After the recent financial crisis, undesirably low levels of inflation and policy rates being stuck at zero in the U.S. and the EU, unconventional monetary policy became a hot topic. Japan has near zero short term interest rates for over twenty years, which makes it a perfect laboratory for the topic. I show that even though interest rates are stuck at zero in Japan, monetary policy can affect asset prices through central bank communication. This combines earlier studies done for the U.S. and the EU.