CISG uyarınca satım sözleşmesinin hükümlerine aykırılık nedeni ile ortaya çıkan zararlardan sorumluluk ve tazminatın belirlenmesi (TBK hükümleri ile karşılaştırmalı)
Determination of liability and compensation for the damages resulting from breach of contract according to CISG (Compared with the TBK provisions)
- Tez No: 523801
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG), işyerleri farklı devletlerde bulunan taraflar arasındaki mal satımı sözleşmelerine, bu devletlerin akit devletlerden olması halinde veya milletlerarası özel hukuk kurallarının akit bir devletin hukukuna atıf yapması halinde uygulanmaktadır. CISG, 1980 yılında Viyana'da kabul edilip, 01.01.1988 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye 2011 yılında bu sözleşmeye taraf olmuştur. Bu çalışmada, CISG kapsamında bir satım sözleşmesinde sözleşmeye aykrılık sonucu oluşan zararlardan sorumluluk ve ihlal sonucu sorumlu olunan tazminatın hesaplanması, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu Hükümleri ve uygulaması ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG) applies to contracts of sales of goods between parties whose places of business are in different states when the states are contracting states or when the rules of private international law lead to the application of law of a contracting state. This convection was signed in 1980 and came into force at 01.01.1988. Turkey became a party to this convection in 2011. In this study, the determination of the liability which is responsible for breach of contract and the compensation for the damages resulting from breach of contract in a sales contract under CISG has been examined in comparison with the Turkish Code of Obligations No. 6098 and its application.