The impact of art object color and style on museum visitors' correlated color temperature (CCT) light preferences
Sanat objesinin renk ve stilinin müze ziyaretçilerinin ışık renk sıcaklığı tercihi üzerine etkisi
  1. Tez No: 523800
  2. Yazar: TUNA ZİŞAN EMİRTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, sanat objelerinin renk ve tarzının müze ziyaretçilerinin ışık renk sıcaklığı üzerindeki etkisini anlamaktır. Sanat objelerinin müze ziyaretçilerinin aydınlatma tercihi üzerindeki etkisini hem renk hem de stil açısından analiz etmek için küçük bir sergi salonu tasarlandı. Çalışma üç farklı resim stili için üç farklı denek grubu ile gerçekleştirilmiştir. Deneyde kullanılan stiller mavi, kırmızı ve nötr renk opsiyonları ile natürmort resimler, damlatma resimler ve çağdaş figüratif sanat resimlerdi. Deneyde 3000 K (sıcak beyaz ışık), 4000 K (nötr beyaz ışık) ve 6000 K (soğuk beyaz ışık) LED spotlarla 200 lux aydınlık ile sağlanan üç farklı ışık sıcaklığı kullanılmıştır. CCT tercihinin yanı sıra katılımcılardan sergilenen nesneleri, resim renklerini ve aydınlatma ilişkilerini tanımlamak üzere seçilmiş faktörleri değerlendirmeleri istenmiştir. Bu değerlendirme faktörleri sıcaklık, parıltı, konfor, hoşluk, doğallık ve rahatlık olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, tüm stil ve renkler için en çok tercih edilen ışık renk sıcaklığının 4000 K olduğunu göstermektedir. Ziyaretçilerin ışık renk sıcaklığı üzerine yaptıkları tercihlere göre, sıcak renkli resimlerin düşük ışık renk sıcaklığı, soğuk renkli resimlerin ise yüksek ışık renk sıcaklığı altında görülmek istendikleri belirlenmiştir. Bu tercih eğilimi en belirgin şekilde yüz tasviri içeren resimlerde gözlenmiştir. Duygusal durum gösteren faktörlerin hepsinin hem renk hem ışık renk sıcaklığından etkilendiği görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları bir müze mekanı tasarlarken müze küratörleri, aydınlatma tasarımcıları ve iç mimarlar için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the effect of art objects' color and style on museum visitors' CCT light preferences. In order to analyze both color and style of art objects' effect on museum lighting preference, a small exhibition room was designed. The study was conducted with three sample groups for three styles of paintings. Those styles were still life paintings, drip paintings and contemporary figurative art paintings with three color schemes for each style which are blue, red and neutral. Three CCT of light were used in the experiment which are 3000 K warm white, 4000 K neutral white and 6000 K cool white LED spots all at 200 lux illuminance. Besides the CCT preference, participants were asked to evaluate factors that would appropriately describe the exhibited objects, painting color and lighting relations. Those evaluative factors were warmth, brightness, comfort, pleasantness, naturalness and relaxation. The results showed that most preferred CCT of light was 4000 K for all styles and colors. The general indication that could be done about the CCT preference results is that visitors want to see warm color paintings under lower CCTs while in case of cool color paintings the choice of visitors are towards higher CCTs. This preference tendency is the most significant on paintings that have facial depictions. According to the evaluative emotional states results, for all bipolar adjectives both color and CCT have an impact. The results of the study can be beneficial for museum curators, lighting designers and interior architects while designing a museum environment.