Küresel kriz sürecinde Türkiye'de iktisat politikası arayışları: Orta vadeli programın eleştirel bir analizi
Economic policy quest of Turkey in global crisis: A critical analysis of medium-term program
- Tez No: 523814
- Danışmanlar: DOÇ. RECEP KORAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
1929 Büyük Buhranının ardından ikinci en şiddetli kriz olarak kabul edilen ve Amerika'da 2008 yılında patlak veren kriz, küreselleşen dünya ekonomisine de hızlı bir şekilde yayılmıştır. Kriz, Amerika'da finansal piyasada çıkmış ancak Türkiye'de etkisini reel sektör üzerinden göstermiştir. Krizin Türkiye ekonomisi üzerinde kısa ve uzun dönemli birçok etkisi olmuştur. Bu çalışmada, krizin, Türkiye ekonomisine etkilerinin, ülkenin başlıca ekonomik metinlerinden olan, Orta Vadeli Programlar üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Görülmüştür ki kriz sürecinde OVP'ler sosyal yönü ağır basan ve kalkınmacı amaçlardan uzaklaşmış, daha makroekonomik amaçlara yönelmiştir. Böylelikle yaşanan küresel krizin Türkiye ekonomi üzerinde bir vizyon daralması etkisi yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regarded as the second strongest crisis after the great depression in 1929, the crisis broke out in 2008 in USA and spread around the world rapidly. Although it affected USA's financial structure, Turkish economy felt the crisis in real sector. The crisis have had numerous short and long-term effects on Turkish economy and this study aims to examine the effects of the crisis on Turkish economy by analyzing light of Medium-Term Programs which is one of the essential articles of the country. It has been observed during the crisis period that MTPs have tended towards macroeconomic objectives rather than taking social and developmentalist steps.