GA68 dotatate PET/BT görüntülemenin nöroendokrin tümörlerin tanısına ve tedavi yaklaşımına olan etkisinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of GA68 dotatate PET/CT imaging on the diagnosis of the neuroendocrin tumors and the treatment approach
- Tez No: 523817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÖZÜLKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Nöroendokrin tümörler (NET) gittikçe artan bir insidansa sahiptir. Yüzeylerinde yoğun SSTR bulundurmaları sayesinde hedefe yönelik görüntülemeler yapılabilmektedir. Ga68 ile işaretli DOTA bileşikleri ile NET'ler geleneksel SPECT yöntemlerinden daha duyarlı ve iyi şekilde PET/BT ile görüntülenebilir. Çalışmamızda Ga68 DOTATATE PET/BT'nin NET'lerin tanısında etkinliğini ve tedavi yönetiminde klinik kararları ne düzeyde etkilediğini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemiz Nükleer Tıp Kliniği'ne herhangi bir nedenle Ga68 DOTATATE PET/BT çekimi için başvuran NET tanılı (52 histopatolojik, 1 klinik) 53 hastanın çekim öncesi ve sonrası tedavi öyküsü ve laboratuvar parametreleri (kalsitonin) retrospektif olarak değerlendirildi. Fizyolojik tutulum bölgelerinin dışında ve arka plandan daha yüksek her tutulum patolojik olarak kabul edildi ve SUVmax değerleri ölçüldü. Diğer görüntüleme yöntemleri, klinik ve histopatoloji ile birlikte değerlendirildi. Ga68 DOTATATE PET/BT'nin lezyon bazlı sensitivitesi ve PPD'i hesaplandı. Ki-67 indeksi ve SUVmax ilişkisi, lezyonların gradelere göre dağılımı ve SUVmax değerleri araştırıldı. BULGULAR: NET tanılı 53 hastanın Ga68 DOTATATE PET/BT görüntüleri değerlendirildi. Lezyon bazlı sensitivite %96,8 olarak saptandı (PPD:%64,2, yanlış negatif: %2). G1 olgularda saptanan metastazların SUVmax ortalaması G3 olgulardaki lezyonlarınkinden anlamlı derecede yüksekti. PET/BT'de izlenenebilen lezyon SUVmax'ı ile ki-67 arasında ters yönde ilişki saptandı (p>0,05). MTK olgularında lezyon bazlı sensitivite %96,8 olarak saptandı (PPD:%60 Yanlış negatif: %1,9) Kalsitonin düzeyi ile lenf metastazı ve toplam lezyon sayısı arasında pozitif yönde korelasyon saptandı (p:0,007 p:0,006). Ga68DOTATATE PET/BT sonrası olguların %57,7'sinde tedavi kararı değişti. En sık değişiklik cerrahi, ikinci sıklıkta SSA başlama kararında görüldü. Bunu PRRT kararı takip etti. SONUÇ: Ga68 DOTATATE PET/BT NET'lerin ve MTK'nın görüntülenmesinde lezyon bazlı yüksek duyarlılığa sahiptir (ikisi de %96,8) G1 olguların lezyonları G3 olgulardan yüksek SUVmax'a sahiptir (p:0,033). Ga68 DOTATATE PET/BT tedavikararında etkilidir. Lezyona ait Ki-67 ve Ga68 DOTATATE SUVmax'ı arasında ters yönlü ilişki mevcuttur ancak istatistiksel anlamlılık saptanmamıştır (p>0,05). Kalsitonin düzeyi ile lenf nodu metastazı ve toplam lezyon miktarı arasında anlamlı korelasyon mevcuttur (p:0,007 p:0,006). ANAHTAR KELİMELER: Ga68 DOTATATE, tedavi yönetimi, nöroendokrin tümör, ki-67, etkinlik
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Neuroendocrine tumors have an increasing incidence. Targeted imaging can be performed depending on the intense SSTR expression on the cell surface. Gallium labeled DOTA peptides are more sensitive and accurate than conventional SPECT agents for NET's imaging. We aimed to evaluate the effectiveness of Ga68 DOTATATE PET/CT imaging on NET and to determine its contribution of treatment decisions. MATERIAL AND METHOD: We evaluated 53 (52 histopathologically, 1 clinical) patient's Ga68 DOTATATE PET/CT scans, treatment history before and after imaging and calcitonin levels (if it's available) retrospectively. Each uptake that is higher than background and outside of the physiological region was accepted as pathological and their SUVmax values were measured. They were evaluated with clinical, histopathological and other imaging. Sensitivity and PPD were calculated. The relationship between ki-67 index and SUVmax, distribution of lesions according to grade and their SUVmax were investigated. RESULTS: The lesion based sensitivity of Ga68 DOTATATE PET/BT was %96,8 (PPD:%64,2 false negative:%2) Mean SUVmax of tumors of G1 patients was significantly higher than tumors of G3 patients statistically (p:0,033). We found a negative correlation between SUVmax and ki-67 index of lesions that detected on PET/CT but it wasn't significant statistically (p>0,05). The lesion based sensitivity in medullary thyroid carcinomas was %96,8 (PPD:%60, false negative:%1,9) There was a positive correlation between calcitonin level and count of malignant lymph lesions and the total number of malignant lesions that were detected on PET/CT. Treatment changes were %57,7 for all patient. The most common decision was surgery, secondly was SSA initiation. PRRT followed them thirdly. CONCLUSION: Ga68 DOTATATE PET/CT has high sensitivity for evaluation NET and MTC lesion based. Lesions of G1 patients have higher SUVmax than G3 patients have (p=0,033). Ga68 DOTATATE PET/CT has an important impact for treatment decision. There is a negative relation between the ki-67 index and Ga68 DOTATATE SUVmax but it's not significant (p>0,05). There is a significant correlation between the calcitonin level and the number of metastatic lymph nodes and the total number of malignant lesions (p=0,007, p=0,006). High calcitonin levels can be a predictor for lymph node metastasis. KEYWORDS: Ga68 DOTATATE, treatment management, neuroendocrine tumor, ki-67, effectiveness