Ödemiş yöresindeki patates sahalarında bazı besin elementleri açısından toprak ve bitki ilişkileri
- Tez No: 7492
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ZEKİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
- 53 - ÖZET Bu araştırma gerek yemeklik, gerekse tohumluk patates yetiştiriciliğinde önemli yeri olan ödemiş ve. yöresi pata tes alanlarının, bitki besin elementlerinden N,P,X,Ca,Mg,îe, Zn,Mn, ve Cu ile beslenme durumlarının incelenmesi ve uygu lanacak gübreleme programlarına temel oluşturması amacı ile yapılmıştır. Eu amaçla patates tarımının sürekli ve yoğun yapıldı ğı yöreden seçilen 36 patates tarlasından toprak ve bitki örnekleri alınmıştır. örneklerde gerekli fiziksel ve kimya sal analizler yapılarak, yörede yetiştirilen patateslerin bes lenme durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca yörede pa tates yetiştiriciliği yapılan toprakların besin element içe rikleri ile patateslerden alman bitki örneklerinin besin e- lement içerikleri arasında, temelde regresyon ve korelasyon analizlerine dayalı değişik ilişkilerden yararlınılarak pa tateslerde toprak ve bitki ilişkileri saptanmaya çalışılmış tır. ödemiş yöresi patates alanlarından alman toprak ör neklerinde yapılan fiziksel ve kimyasal analizlerle toprak ların; CaCO, içeriklerinin % 0.20 - 1.36, eriyebilir total tuz % 0.030 - 0.150, toprak reaksiyonlarının 6.95 - 7.20, kum içeriklerinin % 71.44 - 95.44» % silt 3.28 - 25-28, kil içeriklerinin de % 1.28 - 5 «28 arasında değiştiği gözlenmiş tir. Side edilen bu sonuçların değerlendirilmeleri sonucunda, toprakların hemen' tamamının patates tarımına uygun olduğu gözlenmiştir. özellikle yöre patates tarımının her aşamasın da tarım makinalarının kullanıldığı ve toprakların bünye du rumlarının buna son derece uygun olduğu belirlenmiştir. Toprak örneklerinde yapılan kimyasal analizler sonu cunda toprakların; % 0.045 - 0.150 N, 0.80 - 3*32 ppm P, 50 - 215 ppm K, 1.55 - 5-29 m.e./100 g. toprak Ca, 0.33 - 1.32 m.e./100 g. toprak Mg, 7 - 4-3.2 ppm Fe, 0.32 - 1.78- ppm Zn, 6.4 - 17.4 ppm Mn ve 0.33 - 1.52 ppm Cu içerdikleri sap tanmıştır. Bu sonuçlara göre yapılan değerlendirmelerde top-- 54 - raklarxn % 83'nün N, % 94'nün P, % 81'nin K, % 50'sinin Ca, % 20' sinin Mg, % 25'nin Zn yönünden yetersiz olduğu belirlen miştir. Yapılan analizler sonucunda bitki örneklerinin kuru maddesinde % 1.89 -3.52 N, % 0.37 - 0.74 P, % 3.12 - 5.10 K, % 0.68 - 1.75 Ca, % 0.27 - 0.68 Mg, 158-572 ppm Fe, 17.6- 4-5.1 ppm çinko, 72.6 - 319 ppm Ma, 5*5 - 16.5 ppm Cu ara sında değişim göstermektedir. Bu sonuçlara göre patateslerin tamamının P,Ca,Mg,¥e, Mn yönünden yeterli ve yüksek, % 60'nın N, % 56 'sının E, % 17' sinin Zn, % 36' sının ise yetersiz düzeylerde beslen dikleri gözlenmiştir. Araştırmada toprak ve bitki örneklerinin analizleri ile elde edilen sonuçlar arasında yapılan istatistik! değer lendirmeler sonucunda korelasyon katsayıları 0.331K ile 0.790xx arasında değişen önemli ilişkiler elde edilmiştir. Toprak ve bitki örnekleri arasındaki ilişkiler ince- lendiğinde, toprakların total N içerikleri ile kum (r=-582 ) ve kil içerikleri arasmda( r=0.518 ) önemli ilişkiler el de edilmiştir. Toprak örneklerinin alınabilir K içerikleri ile kum içerikleri arasında (r=-0.3613c) ve kil içerikleri arasında (r=0.371i?) güvenilir ilişki, bitki örneklerinin Ca içerikleri ile toprakların Ca içerikleri arasında (r=0.7903tx) toprakların alınabilir Ca ile alınabilir Fe içerikleri ara- smda (r=-0.640 ) yine önemli ilişkiler elde edilmiştir. Bitki örneklerinin Mg içerikleri ile toprak örneklerinin alı nabilir Mg içerikleri arasında (r=0.331X) »#e ile Zn içerikle ri arasında (r=-538XK),Fe ile Cu içerikleri arasında (r=-0.414- önemli ilişkiler elde edilmiştir. Toprak örneklerinin alınabilir Zn içerikleri ile kum arasında ( r=-0, 4-773ö£), silt arasında (r=0.351x) önemli iliş- kiler, Mn içerikleri ile kum arasında (r =-0.610 ),kil içe riği arasında (^0.519**), silt (r=0. 4-17*) önemli ilişkiler, bakır içerikleri ile kum içeriği arasında (r=-5243Q?) kil (r=0. 373*), silt arasında (r^O.^?**) önemli ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 55 - SUMMARY In this investigation nutritional status of ödemiş region table or seed Potatoes were carried out and basic fertilization programs were determined due to the' aim. For the aim 36 soil and plant samples were collected from 36 different Potato field. Physical and chemical analy ses were carried out to clearify the nutritional status. So il and plant relationships were also investigated with the help of regression and correlation analyses. The soil analyses showed that CaCO, contents varies between 0.20 - 1.36 %, soluble total salts 0.030 - 0.150, soil reaction 6.95 - 7. 20, sand 71.44 - 95.44- %, silt 3.28- 25.28 and clay contents varies between 1.28 and 5.28 %, Re- suits showed that nearly all fields are suitable to potato cultivation. Especially in the region soil texture is suit able to the mechanical agriculture. According to the chemical analyses soils have 0.045- 0.15 % K; 0.80 - 3.32 ppm P; 50 - 215 ppm K; 1.55 - 5-29 m-eq/100 gr.soil Ga; 0.33 - 1-32 m-eq/100 gr.soil Kg; 7.0- 43.2 ppm Pe; 0.32 - 1.78 ppm Zn; 6.4 - 17.4 ppm Mn and 0.33- 1.52 ppm Cu.At the light of these results 83 % of the soils are nitrogen deficient; 94 % P; 81 % K; 50 % Ca; 20 % Mg and 25 % of the soils are zinc deficient. plant analyses showed that the dry matter contents varies between 1.89 and 3 «52 % ; calsium 0.68 - 1.75 %i Mg 0.27 - 0.68 %; Pe I58 - 572 ppm; Zn 1?.6 - 45.1 ppm, Mn 72.6 - 319 ppm and cupper contents varies between 5«5 and1 16. 5 ppm. According to the results samples are adequate and suf ficient for fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir and manganes but 60 % deficient for nitrogen, 56 % for K, 17 % for Zn and 36 % deficient for Cu. Statistical analyses showed that plant and soil analy ses results correlation coefficients varies between 0.331 and 0.790 where 0.331 significant at 0.05 level and 0.790- 56 - significant at 0.01 level. Below mentioned significant correlations were found from relations of plant and soil analyses. Soil nitrogen content X sand r=-582 significant at 1 % level, xx Soil nitrogen content X clay r=0.518 significant at 1 % level. Soil available K content X sand rs-O.JSl^significant 5 %> Soil available K contentX clay r=0.371Ksignificant at 3 % level. Plant Ga content X Soil available Ca content r=0.790x3? significant at 1 % level. Soil available Ca content X soil available Fe content r=-0.640xx significant at 1 % level. Plant Mg contents X soil available Mg contents r=0.331X sig nificant at 5 % level. Soil available Fe X soil available Zn ^-0.538** significant at 1 % level. Soil available Fe X soil available Cu r=-0.414- significant 5 % level. Soil ava ilable Zn contents X sand r=-0.477xs significant at 1 % le vel. Soil available Zn contents X silt r=0.3513£ significant at 5 % level. Soil available Kn contents X sand r=-0.610x3£ significant at 1 % level. Soil available Mn contents X clay *v**v* r=0.519 significant at 1 % level. Soil available Mn contents X silt r=0.417* significant at 5 % level. Soil available Gu.contents X sand r=-0.5245ö£ significant at 1 % level. Soil ava ilable Cu contents X clay r=0.373x significant at 5 % level. Soil available Gu contents X silt r=0.427 significant at 1 % level.