Semigroup methods in the representation theory of the infinite symmetric group
Sonsuz simetrik grubun temsil teorisinde yarıgrup metodları
  1. Tez No: 523818
  2. Yazar: SEDEF TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, doğal sayılar üzerindeki permütasyonlardan oluşan sonsuz simetrik grubun uygun bir topolojisine göre sürekli olan üniter temsillerinin sınıflandırılması çalışılmıştır. Bu sınıflandırma ilk olarak 1972'de A. Lieberman tarafından yarıgruplar kullanılmadan yapıldı. Biz bu problemi, G. I. Olshansky tarafından geliştirilen yarıgrup methoduyla çalıştık. Özel olarak, sonsuz simetrik grubun üniter temsillerinin her birini sonlu ters simetrik yarıgrupların bir dizi temsilleriyle ilişkilendirdik.
Özet (Çeviri)
This thesis is devoted to giving a classification of all the unitary representations of the infinite symmetric group, which consists of bijections on natural numbers, that are continuous with respect to a suitable topology in the infinite symmetric group. For the first time in 1972 this classification was done by A. Lieberman without the use of semigroups . We work out the semigroup approach to this problem developed by G. I. Olshansky. In particular, we associate a sequence of representations of finite inverse symmetric semigroups to any unitary representation of the infinite symmetric group.