Seyhan Baraj Gölü ve çevresinin rekreasyonel kullanım bakımından irdelenmesi
Evaluation of Seyhan Dam Lake and itsenvironment in terms of recreati̇onal use
  1. Tez No: 523819
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KAMİL ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında Adana ilinde bulunan, Seyhan Baraj Gölü ve Çevresinin Rekreasyonel Kullanım Bakımından İrdelenmesi yapılmıştır. İnsanlar rekreasyon alanlarını serbest zamanlarında dinlenmek, eğlenmek, yürüyüş yapmak, yüzmek, bisiklet sürmek ve piknik yapmak v.s. gibi faaliyetlerde bulunmak için tercih ederler. Rekreasyon alanlar doğal ve yapay unsurları bulunduran, kent imajını gösteren, şekillendiren ve mevcut yapısını korumayı esas alan alanlardır. Seyhan Baraj Gölü'nün ve çevresinin rekreasyonal alan kullanımı ile ilgili bilimsel araştırmalar, mevzuatlar, ilgili kurum ve kuruluşların litaretürleri; keşif, anket ve görseller ile desteklenerek değerlendirilmiştir. Kullanım olanaklarıyla ilgili elde edilen yeni veriler doğrultusunda, iyileştirilmesi, yenilenmesi ve geliştirilmesi gerekenler önerilmiş ve sunulmuştur. İhtiyaç ve talepler doğrultusunda yeni kullanımlar için planlama ve tasarım kriterlerine yardımcı olacak veriler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of The Seyhan Lake Dam which is located in Adana, and the enviroment of the lake dam, which has been eamined in point of recrational use. Peopole prefer recreational places to spend their free time and unwind from their busy life by taking walks, riding, bicycles and swim ming. Recreational places are situated to and supposed to be environments which preserve, reflect and create the cities image. The Seyhan Lake Dam recreational environment is evaluated throughscientific researches, regulations and related institutional literatures; surveys, images and discoveries. Reformation ideas and improvement ideas gave been Recomended according to The new discoveries and observations made by taking the facilities and opportunities in the area in to consideration. New data has been presented according to the Necessities and demands, new data which will be in favor of new plans and desing.