Standart ve ölçülmüş k-değerlerine göre uçucu kül içeren betonların donatı korozyonuna karşı eşdeğer dayanıklılık performanslarının karşılaştırılması
Comparison of equivalent durability performance of measured and prescribed k-values against rebar corrosion of fly ash concrete
- Tez No: 523826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ALTUĞ SÖYLEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
k-değeri mineral katkıların bağlayıcılık etkinliği olarak tanımlanır. TS EN 206-1'de uçucu külün k-değeri 0.4 olarak verilmiştir. Eşdeğer performans kavramı, k-değerinin ölçülmesine izin verir. Bunun için, sadece çimento içeren referans beton ile uçucu küllü beton arasında bir uygunluk tesis edilmelidir. Bu çalışmanın amacı farklı k-değerlerini dayanıklılık açısından karşılaştırmaktır. Dayanıklılık performansı korozyonla ölçülmüştür. Çalışmada üç ana seri vardır; kontrol (KONT), öntanımlı k-değeri kullanılarak hazırlanan uçucu küllü numuneler (UBEL) ve k-değeri ölçülmüş uçucu küllü numuneler (UHES). Bütün seriler için 0.60, 0.50 ve 0.40 efektif su/çimento oranları kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan numuneler 2016 yılının Nisan&Mayıs aylarında tez danışmanı Doç. Dr. Tayfun Altuğ SÖYLEV tarafından BAP-2016-A-31 kapsamında üretilmiştir. Numune boyutları 100 mm x 200 mm'dir. Numuneler silindir biçimindedir. Ölçümlerde toplam 26 numune kullanılmıştır. Bütün numuneler iki adet 14 mm çapında nervürlü donatı içermektedir. Numunelerin beton örtüsünün bir tarafında 0.3 mm genişliğinde çatlak bulunmaktadır. Numuneler 35 gr/l yoğunlukta NaCl çözeltisine yerleştirilmişler ve iki haftalık periyotlarla galvanostatik yöntemle korozyon potansiyelleri (Ecorr) ve korozyon oranları (icorr) ölçülmüştür. KONT ve UBEL numuneleri 15 kere, UHES numuneleri 16 kere ölçülmüştür. Çalışmanın sonucuna göre, UHES numuneleri, KONT numuneleri ve UBEL numunelerine göre daha üstün performans sergilemiştir. Çatlaklı beton örtüsünde UHES numuneleri özellikle 0.40 su/çimento oranında diğer serilerin çatlaksız beton örtülerine göre korozyona karşı daha başarılıdır. Standarttaki k-değeri korozyon tehlikesi bulunan bölgelerde gözden geçirilebilir.
Özet (Çeviri)
k-value describes cementing activity of mineral additions. k-value of fly ash given as 0.4 in TS EN 206-1. Equivalent performance concept permits to measure the k-value. For that, a suitability should be established between reference concrete which contains only cement and fly ash concrete. The aim of the study is comparing durability performance of different k-valued concrete mixes. Durability performance investigated in terms of corrosion. There are three main series in this study; control mix (KONT), prescribed k-valued fly ash concrete (UBEL) and measured k-valued concrete (UHES). 0.60, 0.50 and 0.40 effective water/cement ratio was used for all series. The specimens used in this study were prepared by thesis supervisor Assoc. Prof. Tayfun Altug SOYLEV within the BAP-2016-A-31 in April&May 2016. Specimen size is 100 mm x 200 mm. Specimens are cylinder shaped. All specimens contain two 14 mm diameter rebar. One side of specimens has 0.3 mm width crack at the concrete cover. 26 specimens were used in the measurements. Specimens were placed in 35 g/l NaCl solution and corrosion potentials (Ecorr) and corrosion rates (icorr) were measured by galvanostatic method at two weeks period. KONT and UBEL samples were measured 15 times, UHES samples were measured 16 times. According to the test results, UHES specimens are outperformed the KONT specimens and the UBEL specimens. Cracked side of UHES specimens performed better against corrosion (especially in 0.40 water/cement ratio) than uncracked side of other series' specimens. The prescribed k-value in TS may revised in areas has high corrosion potential.