Âsım b. Ömer b. Katâde ve Siyer Risâlesi
Asim ibn Umar ibn Qatada and His Sirah Rissalah
- Tez No: 523878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Siyer ilminin ortaya çıktığı hicrî ilk üç asırda kaleme alınan eserler, ilk olmaları nedeniyle gerek bu ilmin metodolojisine gerekse kapsamına kaynaklık etmeleri bakımından önemlidir. Fakat bunların tamamının yekpare olarak günümüze ulaştığını söylemek maalesef mümkün değildir. Bu olumsuzluğu bertaraf etmenin yolu inşâ çalışmalarından geçmektedir. Bu çalışmalar sayesinde Siyer ilminin risâleler dönemi gün yüzüne çıkarılacaktır. Çalışmamıza konu edindiğimiz Âsım b. Ömer b. Katâde, ilk siyer müelliflerinden olup, bu nedenle eseri büyük bir öneme sahiptir. Elimizde müstakil olarak mevcut olmayan Âsım b. Ömer b. Katâde'nin risâlesini tez çalışmamız çerçevesinde yeniden inşâ ettik. Konuya bir giriş sağlamak amacıyla öncelikle Âsım'ın hayatını, ailesini ve ilmî kişiliğini ele aldık. Akabinde inşâ ettiğimiz risâlenin değerlendirmesine yer verdik ve çalışmamızı risâlenin inşâ metniyle tamamladık. Araştırmamız sonucunda Âsım b. Ömer'in özellikle Ensâr'la ilgili rivâyetlerde büyük bir kaynaklık değerine sahip olduğunu tespit ettik. Ensâr'a dair kayıtlarının yanı sıra kendi ailesine ait rivâyetleri muhafaza etmesi de Âsım'ı ön plana çıkaran bir diğer husustur. İlk siyer eserlerinden biri olarak Âsım b. Ömer'in risâlesi, tüm bu özellikleri nedeniyle sonraki dönem siyerlerde önemli bir kaynak olarak yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
The books of the first three centuries of Islam in which Sirah emerged, are important because of the source of the methodology of this science. But it is not possible to say that all of them survived to our time as a single piece. The way to eliminate this negativity is to make reconstruction works. By means of this work will be occured Sirah science of Rissalah Period. Âsim ibn Umar ibn Qatada who is the subject of my thesis is one of the first Sirah writers. Therefore, his book has great importance. We have reconstructed Rissalah of Âsim which is not available independently, in our thesis work. In order to provide an introduction to the subject, we first dealt with Âsim's life, family and scientific personality. Then we took under review Rissalah of Âsim we reconstructed and we finished our thesis with the reconstruction text. As a result of our research, we have ascertained that Âsim has a great resource value especially in reports related to The Ansar. Keeping stories of Ansar as well as his family's reports is another issue that brings the Âsim into the forefront. As one of the first Sirah works, Rissalah of Âsim has taken its place as an important resource in later period Sirah studies by the reason of all these features.