Profesyonel futbol kulüplerinde görev yapan yöneticilerin zaman yönetiminin incelenmesi
Examination of time management of the managers who are working in professional sports clubs
  1. Tez No: 523880
  2. Yazar: ESRA CÖMERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN KANDAZ GELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Rekabetin her geçen gün arttığı küreselleşen dünyada zamanı etkin bir biçimde yönetmek temel gerekliliklerden birisidir. Profesyonel futbol kulüplerinde görev yapan yöneticilerin zaman yönetiminin incelenmesi bu çalışmanın temel amacı olarak belirlenmiştir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için 50 farklı kulüp yöneticisini içeren bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada katılımcıların zaman yönetim becerilerini ölçmek amacıyla Süsin (2012) tarafından geliştirilen Zaman Yönetimi Ölçeği kullanılmıştır. Örneklem seçiminde kasti örnekleme yöntemi ve verilerin toplanmasında ise yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı aracılığıyla Tanımlayıcı İstatistikler, Man Whitney U ve Kruskal Wallis analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmaya profesyonel futbol kulüplerinde yönetici olarak görev yapan 50 gönüllü yönetici katılım göstermiştir. Araştırmada toplanan verilerle birlikte yöneticilerin zaman yönetimi konusundaki güçlü ve zayıf yönlerinin ortaya koyulması hedeflenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, profesyonel kulüp yöneticilerinin öğrenim durumlarına göre zaman yönetimlerinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların sekreterlerinin olma durumuna ve yöneticilik sürelerine göre de zaman yönetimlerinin istatistiksel açıdan anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Ek olarak katılımcıların yaşlarına göre zaman yönetiminin zaman planlaması alt boyutunda istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The efficient time management is a necessary of the managements in today's competitive world. The basic purpose of this study is to examine the time management abilities of the managers of professional sports clubs. For reaching to this goal an investigation has been done with 50 managers in different clubs. The Time Management Scale developed by Süsin (2012) was used to measure participants' time management skills in the study. In the selection of the sample, intentionally sampling method and face-to-face survey method were used to collect data. In the analysis of the obtained data, Descriptive Statistics, Man Whitney U and Kruskal Wallis analyzes were used through the SPSS package program. 50 volunteer managers serving as managers in professional football clubs participated in the survey. It was aimed to reveal the strengths and weaknesses of the administrators on the time management together with the collected data. As a result of the analyzes made, it has been found that there is no statistically significant difference in the time management according to the learning status of professional club managers. As a result of the analyzes made, it has been found that there is no statistically significant difference in the time management according to the learning status of professional club managers. In addition, it has been determined that there is a statistically significant difference in the time management sub-dimension of time management according to the age of the participants.