Escherichiae coli, klebsiella pneumoniae, pseudomonas aeruginosa, acinetobacter baumannii ve staphylococcus aureus suşlarında çeşitli aminoglikozidlerin duyarlılıkların araştırılması
Investigation of various aminoglycosides sensitivites of escherichiae coli, klebsiella pneumoniae, pseudomonas aeruginosa, acinetobacter baumannii and staphylococcus aureus strains
- Tez No: 523881
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE KART YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2005 yılında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Laboratuvarına çeşitli kliniklerden gelen materyallerden kültürler yapılmıştır. İzole edilmiş olan 20 S. aureus, 34 E. coli, 30 K. pneumoniae, 30 P. aeruginosa ve 27 A. baumannii suşu çalışmaya alınmıştır. Bu 137 klinik izolatın streptomisin, neomisin, kanamisin, gentamisin, amikasin, netilmisin, tobramsisin ve isepamisin olmak üzere 8 aminoglikozide karşı duyarlılık durumları incelenmiştir. Bakterilerin identifikasyonu için konvansiyonel yöntemler kullanılıp, ticaretten temin edilen antibiyotik diskleri ile CLSI kriterlerine uygun olarak aminoglikozid duyarlılıkları tespit edilmiştir. Çalışmaya alınmış suşların çoğunluğu yoğun bakım ünitesinden gelen materyallerden izole edilmiştir. Gram negatifler genel olarak incelendiğinde isepamisin(%16 dirençli) en duyarlı aminoglikoziddir. İsepamisinden sonra en az direnç oranı amikasine karşı (%22) saptanmıştır. K. pneumoniae'ye karşı hiç isepamisin direnci tespit edilmemiştir. Yoğun bakım ünitesinden gelen materyallerden izole edilmiş suşlar dikkate alındığında da en duyarlı isepamisin olup bunu amikasin ve netilmisin takip etmektedir. Gram negatif non-fermantatifler için de en az direnç yüzdesine sahip aminoglikozid isepamisin olup P. aeruginosa'ya karşı amikasin ve isepamisin aynı oranda etkili iken A. baumannii'ye karşı streptomisin isepamisinden sonra gelmektedir. S. aureus suşları için en etkili aminoglikozid olarak netilmisin tespit edilmiştir. Amikasin yine iyi bir etkinliğe sahiptir. MRSA suşları aminoglikozidlere karşı daha fazla dirençli sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamız, Gram negatif etkenler söz konusu olduğunda isepamisin ve amikasinin, S. aureus söz konusu olduğunda ise netilmisinin güvenilir seçenekler olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Several microbiological cultures were made from various materials coming from several clinics at Haseki Education and Training Hospital, Infectious Diseases and Clinical Microbiology Laboratory in 2005. The isolated 20 S. aureus, 34 E. coli, 30 K. pneumoniae, 30 P. aeruginosa and 27 A. baumannii strains were included to the study. These 137 isolates were tested against streptomycin, neomycin, kanamycin, gentamicin, amikacin, netilmicin, tobramycin and isepamicin. The identification of the bacterial strains conventional methods was used and aminoglycosides sensitivities were studied according to CLSI criteria. The vast majority of the isolates were from the ICU. Generally, isepamicin (16% resistance)was the most sensitive aminoglycoside for Gram-negatives. After isepamicin, less resistance found four amikacin (22%). For K. pneumoniae there was no isepamicin resistance. The most sensitive aminoglycoside was isepamicin followed by amikacin and netilmicin for the isolates coming from the ICU. For the Gram-negative non-fermentative the least resistant aminoglycoside was isepamicin and for P. aeruginosa it was amikacin and isepamicin equally. Streptomycin was following the sensitiveness of isepamicin for A. baumannii. The most effective aminoglycoside was netilmicin for S. aureus strains, also isepamicin had a good efficacy. the MRSA strains were the most resistant strains. Our study showed us that isepamicin and amikacin are reliable choices for Gram-negatives, and netilmicin for S. aureus.