Biyopolimer ile etkileştirilmiş kil/ponza tozu karışımlarının bazı geoteknik özelliklerininaraştırılması
Investigation of some geotechnical properties of clay / pumice powder mixed by biopolymer
- Tez No: 523887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NEŞE KURT ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Killer geoteknik mühendisliğinde katı atık depolama alanlarında geçirimsiz şilte, barajlarda kil çekirdek, yol dolgularında geçirimsizlik elemanı olarak kullanılmaktadır. Ancak kil zeminler, su ile karşılaştıklarında su içeriklerinde meydana gelen değişimle birlikte kilin minerolojik ve kimyasal yapısına bağlı olarak farklı şişme, oturma, dayanım ve geçirimlilik özelliği gösterebilmektedir. Bu tür problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için kil zeminlerin çeşitli yöntem ve katkılarla iyileştirilmesine çalışılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, ponza katkılı kil zeminlerin biyopolimer ile etkileştirilmesi sonucu elde edilen numunelerin bazı geoteknik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla Erzurum yöresine ait bir kil, Bitlis'ten temin edilen ponza tozu ile belirli yüzdelerde karıştırılmış, daha sonra elde edilen ponza katkılı killere belirli yüzdelerde biyopolimer eklenmiştir. Deney sonuçları, biyopolimer katkılı kil-ponza karışımlarının likit limit değerlerinin doğal kile göre arttığını, numunelerin non-plastik özellik sergilediğini göstermiştir. Ayrıca biyopolimer yüzdesindeki artışla numunelerin serbest basınç mukavemetleri artmış, hidrolik iletkenlik değerlerinde azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In geotechnical engineering, clays are frequently used as impermeable liner in landfills, as core material in earth dams, and as impermeable component in road embankments. However, depending on the minerological and chemical properties, clays may show different swelling, settlement, strength and permeability properties. To overcome these problems, clay soils are attempted to be improved with chemical additives. In this research, geotechnical properties of the specimens that had been obtained by interacting pumice-containing clay soils with biopolymers were studied. For this purpose, firstly, natural Erzurum clay was mixed with the pumice powder obtained from Bitlis at certain percentages to obtain pumice containing clays. Then, these pumice containing clays were interacted with biopolymer at certain percentages to produce biopolymer containing clay/pumice specimens. The experimental results showed that liquid limit values increase with the increase in the biopolymer percentage, and the specimens exhibit non-plastic characteristic. Furthermore, with the increase in biopolymer, the unconfined compressive strength values of the specimens increased and the hydraulic conductivity values decreased.