Biyopolimer ile etkileştirilmiş kil/mermer karışımlarının bazı geoteknik özelliklerinin araştırılması
Investigation of some geotechnical properties of clay/marble mixtures modified with a biopolymer
  1. Tez No: 548113
  2. Yazar: BANU ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NEŞE KURT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kil zeminlerin geoteknik özelliklerinin kilin mineralojik ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebildiği bilinmektedir. Son yıllarda kil zeminlerin biyopolimerler ile etkileştirerek iyileştirilmesine dair çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, mermer tozu katkılı kil zeminlerin biyopolimer ile etkileştirilmesi sonucu elde edilen numunelerin kıvam özellikleri, kompaksiyon parametreleri ve mukavemet özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla Erzurum Oltu yöresine ait bir doğal kil öncelikle Pazaryolu-Erzurum'dan temin edilen mermer tozu ile belirli yüzdelerde (%5, %15, %25) karıştırılmış ve mermer katkılı killer elde edilmiştir. Ardından mermer katkılı killer yine belirli yüzdelerde (%0,5, %1, %1,5) keçiboynuzu gam ile etkileştirilmiş ve biyopolimer katkılı kil/mermer tozu numuneleri elde edilmiştir. Deney sonuçları, biyopolimer katkılı kil-mermer karışımlarının likit limit değerlerinin doğal kile göre arttığını göstermiştir. Biyopolimer katkılı numuneler non-plastik özellik sergilemiştir. Standart proktor deney sonuçları incelendiğinde, biyopolimer yüzdesinde meydana gelen artışla, kil/mermer numunelerinin maksimum kuru birim hacim ağırlıklarında azalma meydana geldiği görülmüştür. Biyopolimer yüzdesindeki artışla numunelerin serbest basınç mukavemeti artmıştır. Ayrıca kesme kutusu deney sonuçlarına göre de biyopolimer katkılı kil/mermer karışımlarının konsolidasyonsuz-drenajsız kohezyon değerleri ve kayma mukavemeti açısı değerlerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that the clayey soils showed different geotechnical properties depending on the mineralogical and chemical properties of clay. In recent years the geotechnical properties of clayey soils have been improved with biopolymers. In this research consistency properties, compaction parameters and strength properties of clays with marble powders interacted with locust bean gum are investigated. For this propose, clay sample from a clay pit in Erzurum have been mixed with marble powder obtained from Erzurum-Pazaryolu in different percentages (5%, 15%, 25%). Then, marble/clay mixtures have been interacted with locust bean gum in different percentages (0,5%, 1%, 1,5%). The experimental results indicated that, the liquid limit values of clay/marble mixtures modified with biopolymer are increased with increasing locust bean gum percentage. The samples interacted with locust bean gum gained non-plastic feature. According to standard proctor test results, clay/marble mixtures interacted with biopolymers showed lower maximum dry density values when compared to natural clay. The unconfined compressive strength values of the specimens increased with the increase in biopolymer percentage. In addition, according to the results of the shear box tests, it was observed that the cohesion and internal friction angle values of the biopolymer modified clay / marble mixtures increased.