Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde sosyal fobinin yaşam kalitesi ve üniversiteye uyum üzerine etkisi
The effect of social phobia on quality of life andadaptibility to Trakya University Faculty of MedicineStudents
- Tez No: 523924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızda T.C. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde sosyal fobi sıklığının, yatkınlık oluşturan risk etkenlerinin, eşlik edebilen tanıların ve sigara, alkol, madde kullanımının belirlenmesi; sosyal fobinin yaşam kalitesine ve üniversiteye uyuma olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma evrenini Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde okumakta olan 1513 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmamıza katılan 772 katılımcı ile çalışma yapıldı. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan bir anket ile toplandı. Ankette; katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile ilgili 22 soru, 48 soru içeren Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği, 36 sorudan oluşan SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve 31 sorudan oluşan Üniversiteye Uyum Ölçeği olmak üzere toplamda 137 soru bulunmaktadır. Katılımcıların %63,9'u (n=493) kadın, %36,1'i (n=279) erkek idi. Yaş ortalaması 21,5±2,23 yıl olup 17 ile 33 yaş arasında saptandı. Katılımcıların sınıflara göre dağılımına bakıldığında %21'i (n=162) 1.sınıf, %14,2'si (n=110) 2.sınıf, %17,8'si (n=137) 3.sınıf, %16,8'i (n=130) 4.sınıf, %17'si (n=131) 5.sınıf ve %13,2'si (n=102) 6.sınıf idi. Araştırmaya katılan öğrencilerde sosyal fobinin yaygınlığı %14,4 olarak bulundu. Kadınlarda, aylık gelir düzeyi düşük olanlarda, yaşamlarının büyük kısmını köy gibi küçük yerleşim birimlerinde geçirenlerde, ailesi ya da arkadaşlarıyla birlikte yaşayanlarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha sık sosyal fobi görüldü. Gelir seviyesinin artışıyla birlikte sosyal fobi görülme sıklığının azaldığı tespit edildi. Öğrencilerin not ortalamalarıyla sosyal fobi düzeyleri arasında bir ilişki saptanmadı. Sigara/alkol kullanmayanlarda sosyal fobi düzeyi yüksek bulundu. Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği'nden yüksek puan alanlarda intihar düşüncesi anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Sosyal fobi kaygı ve kaçınma düzeyleri yüksek olan öğrencilerde, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve içerdiği tüm alt ölçeklerde yaşam kalitesi puanları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu. Aynı şekilde sosyal fobi kaygı ve kaçınma puanları yüksek olan öğrencilerin, üniversiteye uyum ve alt ölçeklerindeki akademik ve sosyal uyum düzeyleri düşük saptandı. Sonuç olarak, geçmişte ihmal edilebilen sosyal fobi üniversite öğrencilerinde sık görülen, yaşam kalitesini ve üniversiteye uyumu etkileyen bir hastalıktır. Erken tanı alıp tedavi edilmesi, öğrencilerin hem yaşam kalitelerinin yükselmesi, hem de üniversiteye daha iyi uyum sağlayabilmeleri açısından önemlidir. Ailelerin, öğretmenlerin ve akademisyenlerin bu konuda daha duyarlı olması, bu kişileri doğru bir şekilde ve zamanında tanıyarak tedavilerinin sağlanması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine how frequent Trakya University Faculty of Medicine students have social phobia, risk factors that causes tendency to social phobia, diagnosis that students may have with social phobia and to determine how frequent students smoke and use alcohol and other substances. Moreover, it is aimed how social phobia affects adaptibility of students to university and how it affects their quality of life. Target population of the study consist of 1513 students who study at Trakya University Faculty of Medicine during aducation term of 2017-2018. The target was to reach all of the students but study was hold with 772 participants who filled out the questionnaires. Questionnairy includes 22 questions about sociodemographic attributes of participants, Liebowitz Social Anxiety Scale with 48 questions, SF-36 Quality of Life Questionnaire with 36 questions and Adaptibility to University Scale with 31 questions, in total 137 questions. 63.9% of participants (n=493) were female where as 36.1% (n=279) were male. The mean age was 21.5±2.23 where minimum age was 17 and maximum age was 33. When we catecorize students according to their grades, 21% (n=162) of students were first grade, 14.2% (n=110) were second grade, 17.8% (n=137) were third grade, 16.8% (n=130) were 4th grade, 17% (n=131) were 5th grade and lastly 13.2% (n=102) were 6th grade. Among the students participated the study, prevalence of social phobia was found as 14.4%. Social phobia meaningfully diagnosed more frequently among women, people who have relatively low monthly salary, people who live in small villages or people who live with their parents or with their friends. As a result of study, it is seen that prevalence of social phobia is decreasing by monthly salary increase. Grade point average of students revealed no relationship with prevalence of social phobia. Among the students who do not smoke and do not use alcohol, social phobia diagnosed more frequently. Students who had higher scores at Liebowitz Social Anxiety Scale have meaningfully high tendency to the suicide. Social phobic students with high level of anxiety and avoidence had meaningfully low scores at both SF-36 Quality of Life Questionnaire and sub-scales. Similary, students with high level of anxiety and avoidence got meaningfully low scores at Adaptibility to University and low scores of all sub-scales about academic and social adaptiveness. As the result, social phobia may be negletced at early phase of life. It is a disease which can be seen frequently among university students and affect their adaptiveness to university and their quality of life negatively. At that point, early diagnosis of social phobia and early treatment are very important issues in order to increase adaptibility of students to university life and to increase quality of their life. It is really important that families, teachers and academicians have to be sensitive about students with social phobia and it is important to guide them to a right way at the right time.