Başparmak karpometakarpal eklem osteoartritinde uyguladığımız trapeziektomi ve süspansiyon artroplastisinin fonksiyonel sonuçları
- Tez No: 523925
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF MUHTAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada orta-ileri yaş popülasyonunda sıkça gördüğümüz başparmak KMK eklem artritinde uygulanan trapeziektomi + ligament rekonstrüksiyonu ve tendon interpozisyonu cerrahisinin klinik ve fonksiyonel sonuçları araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 2011-2017 yılları arasında trapeziektomi + ligament rekonstrüksiyonu ve tendon interpozisyonu cerrahisi yapılan hastaların rutin takipleri süresince yapılmış olan, arşivimizde kayıtlı, muayene ve radyolojik tetkikler retrospektif olarak incelenip çalışmanın veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Toplam 25 hasta olmak üzere 27 elin fonksiyonel sonuçlarına objektif ve sübjektif yöntemlerle bakılmıştır. Hastaların opere elleri diğer elleri ile kıyaslanmıştır. Daha sonra hastaların takip süresine göre elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır. Opere el ve karşı el arasında karşılaştırılan parametreler, normal dağılım göstermediği için her iki bağımlı grup arasındaki bu karşılaştırmalar Wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. Yine normal dağılım göstermediği tespit edilen bu parametrelerin takip süresi grupları(
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the clinical and functional results of the trapeziectomy + ligament reconstruction and tendon interposition surgery performed in the middle-aged age population of the thumb, which we have frequently seen in the CMC joint arthritis. Material and Method: During the routine follow-up period of the patients undergoing trapeziectomy + ligament reconstruction / tendon interposition surgery between the years 2011-2017, the records of the patients who were registered in our archives and were examined retrospectively were used as the data source of the study. The functional results of 27 hands, including 25 patients, were examined with objective and subjective methods. The operation hands of the patients were compared with the other hands. Then, the results obtained according to the follow-up period of the patients were compared. These parameters were analyzed by the Wilcoxon test, as the parameters compared between the operated hand and the counter hand did not show normal distribution. Mann-Whitney-u test was used for comparison analysis between the follow-up groups (