Bilgisayarlı tomografi ile mastoid pnömatizasyon ve epitimpanik volüm ile paranazal sinüs volüm ölçümlerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparative study of volumetric measurements of paranasal sinuses with mastoid pneumatization and epitympanic volume using computeri̇zed tomography
  1. Tez No: 523923
  2. Yazar: HASAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Paranazal sinüs (PNS) sistemi ve mastoid hücre sistemi, nazal hava akımının östaki tüpü ile orta kulağı havalandırması yoluyla doğrudan ilişki içerisindedir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde epitimpanum hacminin mastoid sistem ve PNS hücreleri ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmamızda, bu iki havalı bölgenin yani mastoid sistem ve PNS sisteminin arasında yer alan ve retraksiyon cepleri ve kolesteatom gelişiminin en sık görüldüğü bölge olan epitimpanum bölgesinin paranazal sinüs hücreleri ve mastoid sistem ile olan volumetrik ilişkisi, ilk defa bilgisayarlı tomografi (BT) ve“volum rendering”teknik kullanarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterleri, 18-65 yaş arasındaki, sinonazal trakt ve mastoid kavitede patolojik bulgusu olmayan hastalar olarak belirlenmiştir. Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı arşivinde kayıtlı olan toplam 80 hasta (42 erkek, yaş ort:29,86 ± 11,37; 38 kadın, yaş ort:35,13 ± 12,82) dahil edildi. Etmoid hücreler kompleks üç boyutlu anatomisinden dolayı çalışmaya dahil edilmedi.
Özet (Çeviri)
The paranasal sinus system and the mastoid cell system are in direct relationship with the nasal airflow ventilating the middle ear through eustachian tubes. The aim of this study is to demonstrate the relationship of epitympanum volume with mastoid system and paranasal sinus cells in healthy individuals. In this study, the epitympanum, which is the most frequent location for development of retraction pockets and cholesteatoma, and its volumetric relationship with these two pneumatic regions, namely the mastoid system and the paranasal sinus system, are investigated using computed tomogrophy (CT) and“volum rendering”technique for the first time. The inclusion criteria for this study is defined as patients aged 18-65 years without sinonasal tract and mastoid cavity pathologies. CT scans of 80 patients (42 males, mean age: 29.86 ± 11.37; 38 females, mean age: 35.13 ± 12.82), stored in the archives of the Radiology Department of The University of Health Sciences Gulhane Education and Research Hospital, were included for the study. The ethmoid cells were not included in the study because of their complex three-dimensional anatomy.