Nodal dı̇ffüz büyük B hücrelı̇ lenfomalarda NM23 ve P27 ekspresyonunun klı̇nı̇kopatolojı̇k parametreler ı̇le korelasyonu ve prognoza etkı̇sı̇
NM23 and P27 expression in nodal diffuse large B cell lymphomas, correlation with clinicopathologic findings and the effect on prognosis
  1. Tez No: 523930
  2. Yazar: YELDA DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÇALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diffüz büyük B hücreli lenfomalar erişkinlerdeki en sık, % 50-60'ı nodal yerleşimli olan bir lenfoma alt tipidir. Sağkalımı öngörmede klinik olarak Uluslararası Prognostik İndeks (IPI) skorlama sistemi kullanılmakta olup, patolojik açıdan proliferasyon indeksi dışında bir parametre saptanmamıştır. Metastaz baskılayıcı gen olarak bilinen ve 17q21.3-22 kromozom bölgesinde bulunan Nm23 geninin tümörlerdeki ekspresyon seviyeleri yaygın olarak araştırılmış ve düşük ekspresyonun birçok tümörde yüksek metastatik potansiyel ile ilişkili olduğu belirtilmiştir. DBBHL'lar ve diğer lenfoma tiplerinde Nm23 ile prognoz arasındaki ilişkinin araştırıldığı birkaç çalışma mevcuttur. P27/KIP1 siklin bağımlı kinaz inhibitörü olup, 12. kromozomda (12p13) lokalize, hücre döngüsünün negatif düzenleyicilerindendir. Başta meme ve serviks karsinomları olmak üzere malign tümörlerde p27'nin prognostik önemi üzerine yapılmış çalışmalar mevcuttur. P27/KIP1'in ekspresyonundaki kayıp Non Hodgkin lenfomalarda agresiflik ve kötü prognoz göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bazı çalışmalarda tam tersi olarak DBBHL ve Burkitt lenfomalarda p27/KIP1 ekspresyonunda artış izlenmiş ve yüksek p27/KIP1 ekspresyonunun kötü prognozla birlikteliği bildirilmiştir. Çalışmamıza 25 erkek ve 17 kadın olmak üzere toplam 42 olgu dahil edilmiştir. Olguların yaş ortalaması 62,9' dur. Yaş, cinsiyet, IPI skoru, serum LDH düzeyi ile prognoz arasındaki ilişki incelendiğinde, IPI skoru ile sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur (p:0.003). Nm23, 28 olguda (+) 53 (%66.7), p27 ise 13 olguda (+) (%30.9) olarak değerlendirilmiştir. Bu belirleyicilerin ekspresyonu ile prognoz arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak, çalışmamızda DBBHL olgularında prognozu öngörmede etkili klinikopatolojik parametrenin IPI skoru olduğunu saptadık. Ancak, DBBHL'da Nm23 ve p27 ekspresyonunun sağkalıma olan etkisi literatürde farklı oranlarda bildirildiğinden, bu belirleyicilerin prognozu öngörmede kullanılabilmesi için geniş serili ve daha detaylı analizlere ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diffuse Large B-Cell Lymphoma (DLBCL) is the most common subtype of lymphoma in adults, 50-60% of which are located in lymph nodes. International prognostic index (IPI) scoring system is used to predict the clinical outcome of the cases, and also pathologically there is no certain parameter that is found to affect the prognosis except proliferation index. Nm23 gene expression that was accepted as metastasis supressing gene and located in 17q21.3-22 is widely searched in many tumors and is found that the reduced expression of Nm23 is associated with increased metastatic potential. There are few studies investigating the relationship between Nm23 expression and prognosis among the DLBCL's and many other types of lymphomas. P27/KIP1 located in 12th chromosome (12p13), is a cyclin dependent kinase inhibitor which is a negative regulator of cell cycle. There are many studies available on the prognostic significance of p27 in many different malignant tumors especially in breast and cervix carcinomas. Loss of p27 expression is accepted as an indicator of aggresiveness and poor prognosis in Non-Hodgkin lymphomas. In some studies, an unexpected increase in expression of p27/KIP1 is observed in DLBCLs and Burkitt's lymphomas and high expression was reported as indicating the association with poor prognosis. In this study, 25 male and 17 female patients were included in a total of 42 cases. The mean age of the patients was 69.2. When the relationship between age, gender, IPI score, LDH level, and prognosis was observed, IPI score was found statistically relevant to the prognosis (p:0.003). Twenty eight cases (66.7%) were 55 Nm23 positive, while 13 cases (30.9%) were p27 positive. A statistically significant relationship was not found between prognosis and expression of these markers. As a result, clinicopathologic parameter which is effective in predicting the prognosis in patients with DLBCL lymphoma is IPI score. However, as different prognostic impacts of Nm23 and p27 expression were reported in the literature, more detailed analysis of larger case series are needed for using these markers in predicting the prognosis in DLBCLs.