Adolesan ve genç yetişkin meme kanserli hastaların demografik özellikleri, sağkalımla ilişkisi ve de-ritis oranının prognostik değeri
  1. Tez No: 523929
  2. Yazar: YAKUP İRİAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALACACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Adolesan ve Genç Erişkinler (AYA), 15 ve 39 yaş arasındaki bireyleri ifade etmektedir. Meme kanserinde nüks ve sağ kalımı etkileyen çeşitli faktörler tanımlanmıştır. Ancak bunlardan çok azı çok yüksek prognostik belirteç olarak sergilenir. Bu çalışmada aspartat aminotransferazın, alanin aminotransferaza oranının ( De-Ritis oranı) , Adolesan ve Genç Erişkin (AYA) meme kanserli hastalardaki prognostik marker olarak potansiyelini incelemeyi amaçladık. Yöntem: 2006-2016 yılları arasında meme kanseri olan ve 2 yıllık süre ile takip edilen 190 hastanın klinik ve demografik verileri retrospektif olarak incelendi, sadece 25 hasta tanı anında metastaz vardı. Tanı anında metastatik olan yirmi beş hasta dışlandığında, AST/ALT oranı (De-ritis ratio) cut-off değerlerini bulmak için ROC eğrisi analizi kullanıldı. Sonuçlar: Hastalar nüks olup, olmamasına göre iki gruba kategorize edildi. 37 hastada (%19,5) takip süresince nüks görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adolescents and young adults (AYAs) describe individuals between the ages of 15 and 39 years. There are various factors that have been determined to affect recurrence and survival in breast cancer. However, few of them exhibit so high a prognostic marker. The present study aimed to investigate the potential of ratio of aspartate aminotransaminase to alanine aminotransaminase (De-Ritis ratio) as prognostic marker in adelocesant and young adults patients (AYAs) with breast cancer. Method: We retrospectively examined the demographic and clinical data of 190 patients with breast cancer in 2006-2016, only twenty-five patients had metastatic cancer at the time of diagnosis. When twenty-five patients who were metastatic at the time of diagnosis were excluded, ın order to find out ASTALT ratio(De-ritis ratio) cut-off values, ROC curve analysis was used. Results: Patients were categorized into two groups according to positive relapse and negative relapse. 37 patients (19.5%) experienced a relapse in the follow-up period.