Güzel sanatlar lisesi çello dersi öğretim programına dayalı kullanılan kitapların Türk müziği kazanımları açısından değerlendirilmesi
The assessment of books used based on the curriculum of fine arts high schools cello course in terms of their Turkish music learning outcomes
- Tez No: 523941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, Güzel Sanatlar Lisesi çello dersi öğretim programına dayalı kullanılan kitapların Türk müziği kazanımları açısından değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın kabul ettiği Güzel Sanatlar Liseleri çello öğretim kitapları incelenmiş; GSL çello öğretmenleri ile 11'inci ve 12'nci sınıf çello öğrencilerinin görüşleri alınmıştır. Araştırma betimsel nitelikte olup ilgili veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Geliştirilen görüşme formu geçerlilik ve güvenilirlik açısından değerlendirilmek üzere pilot olarak belirlenen iki farklı GSL öğretmen ve öğrencilerine uygulanmış, elde edilen sonuçlar doğrultusunda görüşme formuna son şekli verilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda, GSL'de kullanılan çello öğretim kitaplarında yer alan Türk müziği makam dizilerinin işleniş sırasının uygun olduğu, öğrencilerin en çok komalı sesleri icra etmekte ve eserleri göçürme yaparak çalmakta zorlandıkları, Türk müziğine ilişkin etüt ve eser sayısının artırılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. GSL çello öğretim kitaplarının güncellenmesi sırasında, çello öğretmen ve öğrencilerinin görüşlerinin dikkate alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the cello instruction books used in Fine Arts High Schools in terms of their Turkish music learning outcomes. In line with this objective, it analyses the cello instruction books approved by the Board of Education of Ministry of National Education and takes the opinions of cello instructors and 11th and 12th grade cello students in Fine Arts High Schools. The study, which is descriptive in nature, obtains its data through the semi-structured interview form developed by the researcher. The developed interview form conducted among teachers and students of two different Fine Arts High School selected as pilot schools to assess its validity and reliability provides results for surveys to be finalized. Research findings suggest that while the teaching order of maqam scales in cello instruction books used in Fine Arts High Schools is appropriate, the major difficulties that students experience are the performance of microtones and transposition of pieces. The study proposes that the number of etude and pieces regarding Turkish music should be increased and opinions of both cello teachers and students should be considered during the revision of cello instruction books of Fine Arts High Schools.